Jak wyłączyć automatyczne aktualizacje w Windows 10?

jak wylaczyc automatyczne aktualizacje w windows 10
jak wylaczyc automatyczne aktualizacje w windows 10

Od premiery systemu operacyjnego Windows 10 minęło już 5 lat. System ten przyniósł wiele nowych funkcji i usprawnień, jednak cechuje go jeden szczególnie istotny mankament. Firma Microsoft w swoim oprogramowaniu wprowadziła automatyczne aktualizacja, które dość trudno wyłączyć, jednak nie jest to niemożliwe. Jak wyłączyć aktualizacje w Windows 10?

Aktualizacje systemu są rzeczą niezbędną. Często wdrażają poprawki bezpieczeństwa, dzięki czemu dane na naszych komputerach pozostają bezpieczne. Czasem jednak pojawia się sytuacja, która sprawia, że nie chcemy w danym momencie aktualizować naszego systemu z różnych powodów. Na przykład aktualizacja okazuje się mieć błędy, które negatywnie wpływają na komfort korzystania z sytemu lub jego bezpieczeństwo. W takim wypadku chcemy ją opóźnić do czasu aż producent upora się z problemami.

Jak wyłączyć Windows Update

Automatycznych aktualizacji w najpopularniejszej edycji systemu, czyli Windows 10 Home nie da się na dobrą sprawę wyłączyć, jednak można je znacznie opóźnić. Pierwszy ze sposobów jest następujący:

  1. Uruchamiamy ustawienia systemu i wchodzimy w zakładkę Aktualizacje i zabezpieczenia
  2. W menu po lewej klikamy na Windows Update, a następnie po prawej stronie klikamy na Zmień godziny aktywnego użytkowania
  3. W tym miejscu można wskazać na godziny aktywnego użytkowania, dzięki temu system nie rozpocznie aktualizacji w tych godzinach, tylko poza nimi.

Ten sposób nie zapobiegnie aktualizacjom, tylko sprawi, że odbędą się w konkretnych godzinach, przez co staną się mniej uciążliwe. Drugi ze sposobów polega na ograniczeniu pobierania aktualizacji. Aby to zrobić należy:

  1. Wchodzimy w Ustawienia systemu i wybieramy zakładkę Sieć i Internet
  2. W menu z lewej strony wybieramy Wi-Fi a następnie sieć z której korzystamy i wchodzimy w jej Opcje zawansowane
  3. W miejscu Połączenie taryfowe przy opcji Ustaw jako połączenie taryfowe ustawiamy przełącznik w pozycji Włączone.

W tym momencie system otrzymuje informację, że sieć do której jesteśmy podłączeni posiada ograniczony pakiet danych i automatycznie przerywa pobieranie wszelkich aktualizacji. Ustawienie to jest przypisane do konkretnej sieci Wi-FI, więc jeżeli podłączymy się do innej sieci i po raz kolejny nie ustawimy tej opcji to system Windows 10 zacznie pobierać aktualizacje.

Użytkownicy Windowsa 10 w wersji Pro, Enterprise oraz Education mogą wyłączyć automatyczne aktualizacje. Aby to zrobić należy:

  1. Wcisnąć kombinację przycisków Start + R. W oknie, które się pojawi wpisujemy gpedit.msc.
  2. W ten sposób został uruchomiony Edytor lokalnych zasad grupy. W oknie edytora, który się pojawi wchodzimy w Konfiguracja komputeraSzablony administracyjneSkładniki systemu WindowsUsługa Windows Update.
  3. Teraz należy odszukać opcję Konfigurowanie aktualizacji automatycznych i dwukrotnie na nią kliknąć. W tym miejscu można całkowicie wyłączyć wszystkie aktualizacje, jednak nie jest to zalecana opcja, ponieważ w takim wypadku będziemy musieli ręcznie pobierać i instalować wszystkie aktualizacje. Można to zrobić pobierając odpowiednią wersję asystenta aktualizacji systemu Windows 10.

Chociaż automatyczne aktualizacje nie zostały zbyt ciepło przyjęte przez użytkowników systemu Windows 10, to należy jednak pamiętać, że całkowicie je pomijając narażamy swoje dane na niebezpieczeństwo. W przypadku krytycznych poprawek systemu, możemy pominąć taką aktualizacje, a niepowołane osobą mogą ten fakt wykorzystać.

Udostępnij