Jak włączyć mikrofon w laptopie z systemem Windows 10?

0

Chcesz z kimś porozmawiać głosowo, ale druga strona w ogóle Ciebie nie słyszy? To w cale nie musi oznaczać uszkodzenia mikrofonu, być może jest on po prostu wyłączony. W tym poradniku opiszemy kroki, w których bezproblemowo włączysz mikrofon wbudowany w Twój laptop.

Po co mikrofon w laptopie?

Mikrofon jest urządzeniem zbierającym fale dźwiękowe i konwertujący je na energię elektryczną. Za jego pomocą możesz przeprowadzać wspomniane rozmowy głosowe, nagrywać notatki czy też porozumiewać się z wbudowaną asystentką systemu Windows 10 – Cortaną, która, niestety, nie obsługuje języka polskiego. W połączeniu z kamerą, możesz przeprowadzać wideorozmowy, a także wideokonferencje. Dobrze rozmawia się z kimś, kogo można usłyszeć, a jeszcze lepiej jest tę osobę usłyszeć i zobaczyć jednocześnie. Możesz także używać do wirtualnego karaoke, dla trenowania śpiewu lub po prostu dla własnej przyjemności.

Sprawdź czy to nie wina aplikacji

To, że nie słychać Twojego głosu nie oznacza, że mikrofon jest wyłączony, być może jest to problem z poziomu programu, którego używasz do komunikacji, niekoniecznie wina naszego sprzętu.

  • W tym celu przetestuj swój mikrofon, wybierając menu Start -> Ustawienia -> System -> Dźwięk.

Z pewnością zauważysz obrazek mikrofonu, a obok niego pasek, przedstawiający wykrywanie dźwięku przez wspomniane urządzenie. Powiedz coś, jednocześnie kontrolując, czy pasek zmienia kolor na niebieski. Jeżeli pasek jest ciągle szary, oznacza to wyłączenie mikrofonu.

Włączenie mikrofonu – sposób optymalny

Znajdując się już w opcjach dźwięku, możesz przejść do uruchomienia mikrofonu.

  • Aby to zrobić naciśnij na niebieski napis „Zarządzaj urządzeniami dźwiękowymi„.
  • Kliknij na mikrofon,a następnie na przycisk „Włącz„.
  • Teraz mikrofon jest już włączony, a Ty możesz  śmiało przystąpić do ulubionej rozrywki – śpiewania, rozmowy z najbliższymi…

Włączenie mikrofonu – sposób alternatywny

Alternatywną ścieżką jest dostanie się do ustawień dźwięku z poziomu pulpitu. Po prawej stronie paska zadań (przy standardowym ułożeniu na ekranie, czyli na dole) znajduje się wiele opcji, typu Wi-Fi, stan baterii. Nas interesuje ikona głośnika. Jeżeli nie jest ona widoczna, rozwiń strzałkę w górę, powinien on się tam znajdować.

  • Naciśnij prawym przyciskiem na wspomnianą ikonę,
  • Następnie wybierz „Otwórz ustawienia dźwięku„.
  • Następnie zastosuj się do instrukcji w poprzednim sposobie.

Dzięki temu krótkiemu poradnikowi, samodzielnie włączysz mikrofon w Twoim laptopie, oszczędzając nerwy i czas, aby poprosić kogoś o pomoc 🙂 Zdecydowanie lepiej jest coś zrobić samemu, głównie ze względu na to, że w pamięć zapadnie nam jak daną czynność wykonać, gdyby w przyszłości nastąpiło ponowne wyłączenie mikrofonu.

Można tę instrukcję również zastosować, aby mikrofon własnoręcznie wyłączyć, jeśli tego potrzebujesz, są czasem takie sytuacje, gdy obawiamy się, że ktoś może podsłuchiwać poprzez laptopa w naszym mieszkaniu, zatem umiejętność wyłączenia mikrofonu jest jak najbardziej dla nas przydatna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here