Jak włączyć klawiaturę ekranową w Windows XP, 7, 8 i 10?

jak wlaczyc klawiature ekranowa w windows xp 7 8 i 10
jak wlaczyc klawiature ekranowa w windows xp 7 8 i 10

Klawiatura, którą posiadamy w naszym zestawie nie jest niezniszczalna, dlatego też może dojść do sytuacji, w której ulegnie całkowitemu uszkodzeniu lub przestanie działać prawidłowo. W konsekwencji korzystanie z komputera robi się zdecydowanie trudniejsze, czasem wręcz niemożliwe. Na szczęście klawiatura ekranowa, dostępna w systemach Windows, umożliwi nam dokończenie ważnego raportu lub innej czynności. Jak włączyć klawiaturę ekranową? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Klawiatura ekranowa w Windows XP i Windows 7

Zastanawiasz się, jak włączyć klawiaturę ekranową korzystając z systemu Windows 7 lub Windows XP? Spieszymy z odpowiedzią! W przypadku tych starszych systemów operacyjnych, wyróżnić możemy trzy ciekawe i dość łatwe sposoby. Ten pierwszy polega na skorzystaniu z aplikacji “Uruchom”. Aby ją uruchomić, konieczne okaże się wejście w “Start”, który znajduje się w lewym dolnym rogu. Teraz zaznaczamy pole wyszukiwarki i wpisujemy polecenie “Uruchom”. Kiedy włączy się odpowiednie okienko, wpisujemy polecenie “osk”. Naszym oczom powinna ukazać się wirtualna klawiatura.

Alternatywnie warto odwiedzić “Panel Sterowania”. Kiedy już to zrobimy, poszukajmy funkcji, która nosi miano “Centrum ułatwień dostępu”. To właśnie tam jesteśmy w stanie znaleźć wszystkie niezbędne udogodnienia, które mogą ułatwić nam pracę na komputerze. Oprócz klawiatury systemowej, znajdziemy tam również lupę, dzięki której możliwe jest powiększenie części ekranu. To idealna opcja dla osób starszych, a także dla tych, którzy mają problemy ze wzrokiem.

Ostatnią możliwością jest wciśnięcie “Startu”, a następnie wyszukanie opcji “Wszystkie programy”. W kolejnym kroku klikamy na “Akcesoria”, następnie w “Ułatwienia dostępu”. Teraz powinna pojawić nam się możliwość uruchomienia klawiatury na ekranie.

Klawiatura ekranowa w Windows 8

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku systemu operacyjnego Windows 8. Nie musimy już kombinować i szukać nietypowych rozwiązań, tak jak to miało miejsce w poprzednich wersjach systemu. Tym razem uruchamiamy panel “Wyszukiwanie”. Kiedy już się nam to uda, wpisujemy hasło “Klawiatura ekranowa” w polu wyszukiwania. Pozostaje nam wybranie odpowiedniej opcji, aby klawiatura systemowa uruchomiła się.

Klawiatura ekranowa w Windows 10

Jak to wygląda w przypadku najnowszego systemu Windows 10? Ponownie czynności są stosunkowo łatwe. Na początku klikamy w ikonkę “Start”, która to znajduje się w lewym dolnym rogu (ikonka czterech kwadracików). Teraz wchodzimy w “Ustawienia”. Powinno ukazać się nam okienko z kilkoma możliwościami. Wybieramy “Ułatwienia dostępu”. Następnie przewijamy w dół lewą część ekranu i szukamy opcji “Klawiatura”, a potem w nią klikamy. Powinno pojawić się okienko z możliwością przesunięcia suwaka przy opcji “Użyj klawiatury ekranowej”. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że klawiaturę ekranową możemy uruchomić również korzystając z następującej kombinacji klawiszy: Windows + Ctrl + O, jednakże nie skorzystamy z tej możliwości w przypadku uszkodzonej klawiatury.

Udostępnij