Jak odwrócić ekran w komputerze i na laptopie z Windows?

jak odwrocic ekran w komputerze i na laptopie z windows
jak odwrocic ekran w komputerze i na laptopie z windows

Wcisnęliście kilka klawiszy lub kot wskoczył na klawiaturę i widzicie ekran do góry nogami? Teraz z pewnością zastanawiacie się jak obrócić ekran lub jak odwrócić ekran w laptopie i nerwowo wpisujecie w wyszukiwarkę takie hasła jak: obracanie ekranu, obrót ekranu, jak przekręcić ekran, jak obrócić ekran, obracanie ekranu skrót, odwrócenie ekranu, jak odwrócić ekran, jak odwrócić ekran w komputerze, obrócony ekran, jak obrócić obraz w laptopie. Albo może nawet bardziej dramatycznie i z nieco ostatecznym wydźwiękiem, czyli „co można odwrócić?”.

Otóż spokojnie, odwrócić można właściwie wszystko, a już z pewnością można naprawić odwrócony ekran. Jeśli ten problem wystąpił na komputerze lub laptopie z systemem Windows, to dowiesz się jak to naprawić i jak odwrócić ekran, czytając poniższy tekst.

Jak obrócić ekran w komputerze? Obrót ekranu Windows

Odwrócony ekran w laptopie lub komputerze może być nie lada problemem i napędzić nam sporo strachu. W dzisiejszych czasach przecież niemalże cały nasz świat mieści się w komputerach, a nikt z pewnością nie lubi, gdy świat staje mu na głowie, a takie właśnie możemy mieć wrażenie, gdy widzimy nasz ekran do góry nogami. Sytuacja nie jest jednak aż taka dramatyczna jak początkowo może się wydawać i panika z pewnością nie jest do niczego potrzebna. Przedstawiamy bowiem informacje, z których dowiesz się jak obrócić ekran Windows 7, jak obrócić ekran Windows 10, jak odwrócić ekran w laptopie i poznasz skrót klawiszowy służący do obrotu ekranu.

Producent systemu Windows (firma Microsoft) oczywiście przygotował rozwiązanie na takie niespodziewane sytuacje, a co za tym idzie – obracanie ekranu Windows nie jest sprawą trudną ani zbytnio skomplikowaną. Jeśli interesuje cię obrót ekranu Windows 10, to postępuj z naszą instrukcją, a wszystko za chwilę wróci do normy.

Jak obrócić ekran Windows? Obracanie ekranu Windows 10, czyli: obrót ekranu skrót.

Najprostszą rzeczą jaką można w tej sytuacji zastosować, to obrót ekranu Windows 10 skrót klawiszowy. A więc wciśnięcie kombinacji na klawiaturze, za pomocą której być może właśnie Twój ekran się początkowo obrócił. Oczywiście mogło się też tak stać, gdy chciałeś lub chciałaś wyświetlić obraz z telefonu na komputerze. Nie ma to znaczenia, bowiem ten skrót jest uniwersalny.

Kombinacja, której trzeba użyć, to: Ctrl+Alt+PgUp lub Ctrl+Alt+strzałka do góry.

Po użyciu powyższych znaków na klawiaturze we wskazanej kombinacji ekran powinien się obrócić i wszystko będzie już normalnie widoczne.

Istnieje jednak pewne ryzyko, że tak się nie stanie i to nie przyniesie oczekiwanych skutków. Nie jest to jednak powód do obaw, gdyż niektórzy producenci kart graficznych nie dopuszczają takich rozwiązań. Na szczęście można jeszcze obrócić ekran inaczej.

  • Należy wówczas kliknąć w ikonę „Menu Start” w lewym dolnym rogu,
  • wybrać tam „ustawienia”, a następnie „ustawienia ekranu”. W to samo miejsce można dostać się także za pomocą kliknięcia prawego guzika myszy na pulpicie.
  • Kiedy już tam jesteśmy musimy wejść w zakładkę „orientacja ekranu” i ustawić ją na pionową.

Teraz już z pewnością ekran nie będzie odwrócony.

Udostępnij