Hashtag – co to jest hashtag?

“Hashtag co to jest” to jedna z najczęściej wpisywanych w wyszukiwarki internetowe fraz. Jest to słowo lub wyrażenie poprzedzone charakterystycznym znakiem # zwanym potocznie “kratką”.  Bardzo ważne jest, aby pomiędzy oznaczanym w ten sposób słowem a znakiem # nie było przerwy – hashtag nigdy nie posiada w sobie spacji.

Hashtagi zazwyczaj wykorzystywane są do organizowania treści w internecie. Chodzi o to, aby to za ich pomocą oznaczać pewne grupy tematyczne. Taki sposób przedstawienia określonych treści umożliwia dotarcie ich do dużo większej grupy odbiorców niż bez oznaczenia znakiem #.

Co oznacza hashtag?

Źródłem dzisiejszych hashtagów są pewne kanały informacyjne, w których właśnie wykorzystywano hashtagi. Co znaczy hashtag w takim układzie? Cóż, stanowi on wyróżnienie ważnych komunikatów. Przykładem zastosowania hashtagu w mediach społecznościowych może być organizacja konkursu. Jeśli pragniemy, aby informacja o nim dotarła do jak największej grupy osób, możemy stworzyć hashtag wyglądający w następujący sposób: #konkurs.

Poza wyróżnieniem naszej treści otrzymujemy coś jeszcze – hashtag bowiem stanowi swoisty link, który odwołuje się do wszystkich informacji nim oznaczonych. Jeśli internauta kliknie w utworzony przez nas #konkurs przeniesie się do witryny, w której zobaczy wszystkie posty (nieważne kogo) oznaczone dokładnie takim hashtagiem. W tym miejscu warto dodać, iż hashtagi znalazły zastosowanie w językach programowania, czy programach graficznych.

Jak zrobić hashtag?

Istnieje kilka zasad rządzących w świecie internetowych hashtagów. W celu poprawnego tworzenia hashtagów należy bezwarunkowo się do nich stosować. Tak więc, jak zrobić hashtag?… Podpowiadamy:

  • W celu rozpoczęcia hashtagu należy użyć znak #
  • Cały hashtag musi być pisany w sposób ciągły, bez jakichkolwiek spacji. Co się stanie, jeśli taka spacja się znajdzie? Słowa następujące po niej będą już normalną treścią, a nie częścią naszego hashtagu. Z tego powodu warto oznaczać kolejne słowa rozpoczynając każde z nich wielką literą jak w przykładzie: #MojeUrodziny
  • Jedynymi dozwolonymi w obrębie hashtagu znakami są litery i cyfry – nie mogą się tam znajdować żadne znaki interpunkcyjne ani specjalne

Hashtag w portalach społecznościowych

Jednym z wielu miejsc, w których stosowane są hashtagi, są właśnie portale społecznościowe takie jak Facebook, Instagram, TikTok czy Twitter. Warto więc wspomnieć więcej o roli hashtagów w tych właśnie miejscach.

Jak zrobić hashtag na Instagramie?

Jest to częste pytanie, z którym zmagają się internauci. Oczywiście zasady tworzenia hashtagów na Insta są dokładnie takie same, jak przedstawiono powyżej. Istnieje jednak pewna etykieta ich tworzenia w obrębie danego serwisu.

Po pierwsze – warto zastanowić się nad celem utworzenia takowego komunikatu. Warto podkreślić, iż Instagram przede wszystkim służy dodawaniu zdjęć. Wynika z tego, że dodanie konkretnego hastagu będzie służyło odpowiedniej kategoryzacji tych zdjęć. Przykładowo jeśli dodamy zdjęcie z imprezy urodzinowej i oznaczymy go #MojeUrodziny wszyscy będą wiedzieć, skąd ono pochodzi.

Ponadto, po kliknięciu w ten hashtag będzie można zobaczyć jak inni użytkownicy Insta świętują swoje urodziny – oczywiście pod warunkiem, że swoje zdjęcia oznaczyli dokładnie w ten sam sposób. I jeszcze jedno – jeśli sami będziemy chcieli wyszukać to zdjęcie, wystarczy tylko wpisać dany hashtag.

Jak dodać hashtag na fb?

Fb to skrót od popularnego serwisu społecznościowego Facebook. Hashtagi w tym serwisie będą odgrywały bardzo podobną rolę, jak na Instagramie.

Okazuje się, że w obydwóch tych serwisach hashtagi służą oznaczeniu ważnych informacji oraz ich odpowiedniemu skatalogowaniu. Poprawnie stworzony hashtag stanowi znacznik dla określonych treści.

Hashtagi… czy to ma sens?

Oczywiście! Hashtagi pozwalają w łatwy sposób oznaczyć ważne informacje, skatalogować je, a także porównać z innymi oznaczonych tym samym hashtagiem.

Udostępnij