Touchpad to niezbędne urządzenie peryferyjne, dzięki któremu na ekranie przemieszcza się kursor. Bez niego laptop nie może poprawnie działać, ponieważ nie reaguje on na polecenia. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, w których z niewiadomych względów nie działa touchpad.
Takie momenty to zmora dla każdej osoby, która spędza kilka godzin dziennie przed komputerem nie tylko w celach rozrywkowych, ale również służbowych. W takich sytuacjach znacznie obniża się bowiem komfort pracy. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak włączyć touchpad w laptopie, przeczytasz w poniższym artykule.
Touchpad nie działa – co sprawdzić w pierwszej kolejności?
W przypadku każdego laptopa można dowolnie włączać i wyłączać touchpad. Jeśli więc płytka dotykowa nie działa, w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy nie została uruchomiona funkcja blokady. Zawsze pamiętaj więc, czy wykorzystałeś skrót klawiszowy uruchamiający blokadę, czy też skorzystałeś z ustawień udostępnianych przez system operacyjny lub BIOS.
Jeśli zastanawiasz się, jak włączyć touchpad w laptopie Lenovo, Asus lub w komputerze innego producenta, wystarczy, że wypróbujesz jedną z trzech kombinacji – FN+F6, FN+F8, FN+Delete.
Możesz wykorzystać wszystkie po kolei, bez obaw, że coś zepsujesz. Jedna z nich powinna zadziałać. Jeśli jednak tak się nie stanie, będziesz musiał znaleźć instrukcję obsługi swojego laptopa i tam odszukać informację, jaki jest klucz odblokowania.
Co zrobić kiedy touchpad nie działa?
Jeśli wykluczyłeś kwestię blokady, może to np. oznaczać, iż touchpad uległ niegroźnej, chwilowej awarii. W tej sytuacji możesz między innymi:
- zrestartować komputer – czynność ta pomaga w wielu sytuacjach, dlatego warto od niej zacząć również w tym przypadku. Jeśli touchpad nie działa, mogło dojść do błędnego wczytania się systemu Windows,
- zresetować ustawienia BIOS lub jego następcy systemu UEFI – płytka dotykowa może być wyłączona w BIOS, dlatego konieczne będzie dokonanie niezbędnych modyfikacji w tym systemie,
- zaktualizować lub wgrać brakujące sterowniki – w tym celu wejdź we właściwości urządzenia i płytki dotykowej. Zweryfikuj, czy posiadasz aktualne sterowniki. Jeśli nie, musisz zalogować się jako administrator komputera i dokonać niezbędnych zmian.
Jeśli powyższe metody okazują się nieskuteczne, najprawdopodobniej doszło do poważniejszej awarii, którą koniecznie trzeba będzie skonsultować ze specjalistą. W większości przypadków dochodzi wówczas do uszkodzeń mechanicznych oraz do zerwania taśmy sygnałowej.
Osoby posiadające wiedzę techniczną mogą spróbować samodzielnie wykonać niezbędne działania, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym, iż będą one wymagać precyzji i ostrożności. Można także skorzystać z pomocy serwisu komputerowego. Koszty napraw związanych z uszkodzonym touchpadem oscylują zwykle w granicach od 100 do 200 złotych.
Jak zapobiec uszkodzeniom touchpada?
Przede wszystkim należy dbać o czystość komputera. Regularne czyszczenie jest bowiem niezbędne, aby działał on poprawnie w każdym możliwym aspekcie. Brak podejmowania systematycznych działań, może doprowadzić do tego, iż klik zostanie zablokowany przez okruszek lub nagromadzony brud.