Nie działa klawiatura w laptopie? Zobacz co zrobić

nie dziala klawiatura w laptopie zobacz co zrobic

Zepsuta klawiatura w laptopie to problem, który występuje dość często. Niezależnie od tego, czy zniszczeniu uległa cała klawiatura, czy nie działają niektóre litery na klawiaturze w laptopie, komfort pracy ulega wówczas znacznemu osłabieniu. Sprawdź, co zrobić, kiedy klawiatura w laptopie nie działa, w zależności od tego co jest przyczyną awarii.

Dlaczego nie działa klawiatura w laptopie, czyli jak zdiagnozować problem

Zanim podejmiemy próbę naprawienia klawiatury w laptopie, warto sprawdzić co jest przyczyną takiej awarii. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem zrestartować urządzenie, ponieważ doszło do błędnego wczytania się systemu Windows. Warto wykluczyć także problem związany z oprogramowaniem. W tym celu musisz koniecznie dostać się do BIOS-u. W większości komputerów wystarczy wcisnąć klawisz Delete lub F8, F3. Po uruchomieniu BIOS-u powinieneś móc poruszać się po nim za pomocą klawiatury. Jeśli jest to niemożliwe, możesz mieć pewność, że klawiatura nie działa z przyczyn technicznych.

Czytaj również: Touchpad nie działa? Zobacz jak włączyć touchpad w laptopie

Co zrobić, gdy nie działa klawiatura w laptopie?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od rodzaju problemu. W niektórych przypadkach problem z klawiaturą w laptopie można rozwiązać samodzielnie, w innych zaś konieczna jest pomoc specjalistów. Najczęstsze usterki klawiatury w laptopie i metody radzenia sobie z nimi, prezentują się następująco:

  • zmiana układu klawiszy – chyba każdy nie raz spotkał się w swoim życiu z problem zamiany miejsc niektórych znaków. W takim przypadku najczęstszym objawem niedziałającej klawiatury w laptopie jest zamiana znaków Y i Z. Aby ponownie zamienić je miejscami, tak aby działały prawidłowo, wystarczy wcisnąć kombinację dwóch klawiszy – shift + ctrl. Jeśli problem w dalszym ciągu występuje, konieczne będzie ponowne uruchomienie laptopa. Jeśli sytuacja nadal nie ulegnie poprawie, konieczne będzie przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych
    .
  • kłopoty z oprogramowaniem – bardzo często klawiatura w laptopie nie działa zaraz po aktualizacji sterowników. Aby zweryfikować, czy przyczyną usterki są sterowniki i aby zażegnać kłopot, należy wyszukać listę sterowników w menadżerze urządzeń. Zainstaluj wówczas brakujące sterowniki i zrestartuj komputer.
  • funkcja blokady klawiatury – bardzo często klawiatura nie działa również z powodu nieumyślnego uruchomienia funkcji blokady. W tej sytuacji konieczne jest znalezienie instrukcji obsługi laptopa, w której znajdziesz informację na temat przycisku odblokowującego.
  • zalana klawiatura – jeśli klawiatura nie działa w laptopie z powodu zalania, jest to nieco bardziej złożony problem. Zaraz po zalaniu niezwłocznie wyłącz urządzenie, odłącz je od zasilania, jeśli to możliwe wyjmij też baterię i obróć laptopa klawiaturą do dołu. Czas ma w tym przypadku ogromne znaczenie, ponieważ jeśli zareagujesz zbyt późno, może okazać się, że uszkodzeniu uległy inne podzespoły, a nie jedynie klawiatura. Jeśli wdrożyłeś wszystkie kroki, zgłoś się do serwisu komputerowego, ponieważ taka awaria wymagać będzie pomocy specjalistów.

Udostępnij

Zobacz również
logo oxary
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore