Jak włączyć kamerkę w laptopie i komputerze z Windows?

jak wlaczyc kamerke w laptopie i komputerze z windows

Obecnie niemal wszystkie komputery posiadają wbudowaną kamerę internetową. Dzięki niej użytkownik ma możliwość prowadzenia wideorozmów. Uruchomienie kamery w laptopie bądź komputerze z systemem Windows wydaje się być z pozoru prostą czynnością. Jak sprawdzić, czy kamera w laptopie jest włączona? Najczęściej kamera włącza się wraz z programem, którzy tego urządzenia używa do swojego działania (np. Skype, Messenger). Zdarzają się jednak sytuacje, w których, pomimo uruchomienia programu z połączeniem video, kamera nie zostaje włączona. Poniżej podpowiadamy, jak przeprowadzić test kamery w laptopie i jak włączyć kamerę w laptopie lub komputerze stacjonarnym.

Jak włączyć kamerkę w laptopie Windows 10?

Włączenie kamerki w laptopie lub komputerze z Windows 10, nie powinno przysporzyć żadnych trudności. Jak zatem włączyć kamerkę w laptopie Dell lub HP z tą wersją systemu? Wystarczy sprawdzić ustawienia kamery w laptopie Windows 10, wykonując następujące kroki:

  • uruchom menu Start i w oknie wyszukiwania zacznij wpisywać wyrażenie “Menedżer urządzeń”. Dostępny jest on również z poziomu “Panelu sterowania”, w kategorii “Sprzęt i dźwięki”,
  • wybierz opcję “Urządzenia do obrazowania” lub “Aparaty fotograficzne” w laptopie,
  • z listy dostępnych urządzeń rejestrujących wideo wybierz jedno z nich, kliknij na ikonę prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję “Włącz”.

Po tych działaniach powinien wyświetlić się komunikat o treści: “Ustawienia sprzętu zostały zmienione. Aby te zmiany zostały wprowadzone, należy ponownie uruchomić komputer”.

Inne sposoby uruchomienia kamery w laptopie bądź komputerze

Jak włączyć kamerkę w laptopie Windows 7? W niektórych modelach laptopów lub komputerów, kamerę można uruchomić manualnie, używając przycisku funkcjonalnego Fn oraz przycisku z symbolem kamery (np. włączenie kamerki w laptopach MSI). Zdarzają się sytuacje, w których przyczyną niedziałającej kamery jest jej manualna przesłona, która uniemożliwia podgląd kamery w laptopie. Kamerę wideo można również uruchomić z poziomu BIOS’u. Aby przeprowadzić tę czynność, należy wejść w menu BIOS’u podczas uruchamiania komputera i odnaleźć odpowiednią opcję, która jest odpowiedzialna za włączenie kamery. W sieci dostępne są strony, na których można dokonać testu kamery w laptopie online.

Instalacja sterowników

Jeżeli wszystkie podjęte kroki i sprawdzenie kamery w laptopie

 nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, należy zweryfikować, czy zainstalowane sterowniki kamery w komputerze są aktualne. Aby to zrobić, wystarczy:

  • kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę kamery,
  • wybrać “Właściwości”, a następnie “Sterowniki”,
  • porównać wersję zainstalowanych sterowników z aktualną wersją ze strony wsparcia technicznego komputera,
  • jeżeli sterownik nie jest aktualny, należy zainstalować najnowszą wersję.

Sterowniki mogą zostać zaktualizowane na dwa sposoby – ręcznie, poprzez pobranie najnowszej wersji ze strony producenta komputera lub w oknie “Właściwości” poprzez wybranie opcji “Aktualizuj sterownik”. Jeżeli aktualizacja sterowników nie zakończy się sukcesem, a kamera nadal nie będzie działała, może to świadczyć o tym, że urządzenie uległo awarii.

Jak uruchomić kamerę USB?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy komputer spełnia wymagania systemowe kamery i zainstalować oprogramowanie dostarczane z urządzeniem. Następnie niezbędna jest weryfikacja ustawień USB i sprawdzenie, czy w środku kamery znajduje się odpowiednio umieszczona karta pamięci. Jeżeli to nie okaże się wystarczające, należy poszukać aktualnych sterowników online.

Udostępnij

Zobacz również
logo oxary
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore