Jak sprawdzić i znaleźć hasło do WiFi na komputerze?

jak sprawdzic i znalezc haslo do wifi na komputerze i laptopie

Większość bezprzewodowych sieci domowych jest skonfigurowana w taki sposób, że hasło do WiFi wystarczy podać tylko raz, podczas pierwszego logowania się urządzenia do sieci. Za każdym następnym razem użytkownik nie musi już podawać hasła do internetu, gdyż wystarczy że urządzenie znajdzie się w zasięgu sieci i automatycznie się do niej zaloguje.

Trudności zaczynają się kiedy po dłuższym czasie chcemy podłączyć do sieci WiFi nowe urządzenie. Pojawia się pytanie. Jak sprawdzić hasło do sieci WiFi? Przyzwyczajeni do automatycznego logowania do sieci bezprzewodowej najczęściej zapominamy o hasłach dostępu do WiFi. W takim wypadku należy skorzystać z prostego sposobu pozwalającego znaleźć zapomniane hasło na naszym komputerze.

Jeżeli komputer był wcześniej połączony z domową siecią WiFi, do której hasło zostało zapomniane, to dane umożliwiające połączenie z siecią WiFi są przechowywane przez system operacyjny i można je odtworzyć w kilku prostych krokach.

Sposób 1.

1) w menu START znajdujemy PANEL STEROWANIA i wchodzimy w jego opcje.

2) wybieramy zakładkę SIEĆ I INTERNET i otwieramy w niej polecenie WYŚWIETL STAN SIECI I ZADANIA.

jak znalezc haslo do wifi na komputerze

3) w oknie CENTRUM SIECI I UDOSTĘPNIANIA klikamy nazwę sieci z którą jest połączony nasz komputer, a do której zapomnieliśmy hasła.

jak znalezc haslo do wifi na komputerzei laptopie

4) w otwartym oknie dialogowym STAN:WiFi znajdujemy przycisk WŁAŚCIWOŚCI SIECI BEZPRZEWODOWEJ i klikamy na niego.

jak sprawdzic haslo do wifi na komputerzei laptopie

5) w kolejnym oknie dialogowym, które się otworzy znajdujemy zakładkę POŁĄCZENIE.

6) w zakładce POŁĄCZENIE znajduje się sekcja KLUCZ ZABEZPIECZEŃ SIECIOWYCH, pod którym umieszczone jest okienko, po zaznaczeniu którego pokaże się hasło do sieci (do tego działania będą potrzebne uprawnienia administratora systemu)

jak sprawdzic haslo do wifi na komputerze

GOTOWE

Sposób 2.

1) w menu START znajdujemy okno wyszukiwania i wpisujemy frazę WIERSZ POLECEŃ. Opcję należy uruchomić z uprawnieniami administratora.

2) w otwartym oknie dialogowym wpisujemy netsh wlan show profiles.

3) w wyniku tego polecenia w oknie wyświetli się nam lista danych dotyczących sieci wifi zapisanych w systemie z którymi komputer wcześniej się łączył.

4) jeśli na liście jest sieć do której hasło zostało zapomniane należy wpisać kolejne polecenie : netsh wlan show profile name=”NAZWA SIECI” key=clear i kliknąć ENTERGdzie w  miejsce “NAZWA SIECI” wpisujemy nazwę sieci do której hasło chcemy odzyskać.

Po zatwierdzeniu polecenia wyświetlą się informacje o danej sieci:

  • nazwa sieci
  • typ
  • zabezpieczenia
  • stosowane szyfrowanie,
  • oraz w wierszu Key Content interesująca nas informacja o zapomnianym haśle.

Zanim jednak przystąpimy do zastosowania opisanych powyżej metod należy sprawdzić obudowę routera, który otrzymaliśmy od dostawcy internetu. Jeśli nie zmienialiśmy hasła to naklejka z informacją o zapomnianym haśle do wifi powinna znajdować się na obudowie routera.

Powyższe metody są skuteczne tylko w wypadku odzyskiwania hasła do sieci, do których mamy uprawnienia dostępu. Nie są przeznaczone do uzyskiwania haseł dostępowych do zabezpieczonych sieci, których użytkownikami nie jesteśmy.

Artykuł ten znajdziesz szukając: jak sprawdzić hasło do wifi windows 10, jak sprawdzić hasło wifi windows 10, hasło wifi windows 10, jak podejrzeć hasło do wifi, jak sprawdzic haslo do wifi windows 11

Udostępnij