Jak odczytać współrzędne geograficzne w Google Maps?

jak odczytac wspolrzedne geograficzne w google maps

Przy podawaniu dokładnej lokalizacji bardzo przydatne są współrzędne geograficzne. Pozwalają one na najbardziej precyzyjne określenie położenia danego miejsca. Jak odczytać jakie współrzędne geograficzne charakteryzują konkretną lokalizację, korzystając z Google Maps? Jest to bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilę – z tym poradnikiem zrobisz to jeszcze szybciej.

Współrzędne geograficzne w Google Maps wyświetlane są w formacie DD – czyli stopni w zapisie dziesiętnym. Możliwe jest także odczytanie ich w formacie DMS – czyli stopni, minut i sekund – zależnie od używanego urządzenia, sposoby są różne i zostały dokładnie objaśnione w niniejszym poradniku. Trzeci z najczęściej używanych formatów – DMM – stopnie i minuty w zapisie dziesiętnym obsługiwany jest przy wyszukiwaniu.

Na komputerze

Najpierw należy wejść na stronę Google Maps – wchodząc w przeglądarce w link www.google.com/maps. Następnie wystarczy kliknąć w wybrane miejsce lewym przyciskiem myszy. Na dole pojawi się okno z lokalizacją danego miejsca i jego współrzędnymi. Po kliknięciu w nie, wyświetlą się one w oknie wyszukiwania, skąd możliwe jest ich skopiowanie. Drugą możliwością jest kliknięcie w dane miejsce prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji Co tu jest? – podobnie jak w pierwszym przypadku, wyświetli się karta z współrzędnymi. Następnie należy postępować tak samo, jak w przypadku pierwszej metody.

Po wyświetleniu w oknie wyszukiwania, pokażą się także współrzędne w formie DMS – stopnie, minuty, sekundy – je także możemy skopiować, jeśli potrzebujemy współrzędnych w tym formacie.

Na urządzeniach mobilnych

W aplikacji

Na początku należy otworzyć aplikację Google Maps, dostępną zarówno na urządzenia z Androidem, jak i z systemem iOS, dostępną do pobrania w sklepie Google Play i App Store. By sprawdzić współrzędne geograficzne danego miejsca, należy przytrzymać palec na danym obszarze na mapie. W danym miejscu powinna wyświetlić się czerwona pinezka i okno na dole. Po rozwinięciu go, znajdujemy współrzędne, zapisane w nawiasie. Po kliknięciu w nie, zostaną automatycznie skopiowane do schowka. Jeśli potrzebujemy ich w formie ze stopniami, minutami i sekundami, wystarczy wkleić je w okno wyszukiwania – pojawią się w pożądanej wersji. Nie jest jednak możliwe ich skopiowanie w tej formie, ale wystarczy zrobić zrzut ekranu czy przepisać je w tym formacie.

W przeglądarce

Jeśli nie posiadamy aplikacji Google Maps, możemy korzystać z map w przeglądarce. W tej wersji nie jest jednak możliwe odczytanie współrzędnych.

Należy pamiętać, że pierwsza współrzędna to zawsze szerokość geograficzna, a druga to długość. W przypadku formatu stopni w zapisie dziesiętnym pierwsza współrzędna powinna mieścić się w przedziale od -90 do 90, a druga od -180 do 180. W formie stopni, minut i sekund zakres to od 0 do 90 i od 0 do 180, ponieważ zaznaczone jest, do których półkul należy dany punkt. W przypadku zapisu DD, który automatycznie generuje Google Maps, należy używać kropek do oddzielenia wartości dziesiętnych, a nie przecinków.

Sprawdzenie współrzędnych geograficznych danej lokalizacji jest przydatne i bardzo proste – mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi nie będzie sprawiać Ci to żadnych problemów.

Udostępnij