Jak naprawić błąd “Serwer DNS nie odpowiada”?

jak naprawic blad serwer dns nie odpowiada

Błąd “Serwer DNS nie odpowiada” pojawia się w momencie, gdy Twoja przeglądarka internetowa nie jest w stanie połączyć się z siecią. Może być wiele powodów, dla których ów błąd wyświetla się na monitorze komputera: od niezaktualizowanego systemu operacyjnego, aż po błędnie skonfigurowany router. Sposób naprawy błędnego serwera DNS zależy od przyczyny jego występowania. W tym poradniku pokażemy Ci najpopularniejsze rozwiązania błędów związanych z serwerem DNS oraz wskażemy Ci ich przyczyny.

Czym w ogóle są serwery DNS?

DNS jest skrótem pochodzącym z języka angielskiego, który w luźnym tłumaczeniu oznacza “system nazwy domeny” (domain name system). Jest to proces odbywający się w Twoim systemie operacyjnym za każdym razem, gdy łączysz się z siecią – przekształca on znaki alfanumeryczne zrozumiałe tylko dla żywego człowieka na czytelne dla komputerów adresy IP.

Każda operacja wykonywana przy użyciu sieci Internetowej wymaga posługiwania się adresem IP, który powstaje w wyniku “przekształcenia” nazwy domeny strony. Jeśli owe przekształcenie z jakiegoś powodu jest niewykonywalne, komputer zwróci dobrze znany Ci błąd o nazwie “Serwer DNS nie odpowiada”.

“Nie działa serwer DNS” – rozwiązywanie problemów

Irytującego błędu można pozbyć się na wiele sposobów – najpierw należy jednak zdiagnozować, gdzie leży źródło powodujące problem. W tym miejscu warto zaznaczyć, abyś nie zaczynał od praktyki, jaką jest zmiana adresu serwera DNS, gdyż jest to operacja, której powinno dokonywać się w ostateczności.

Przyczyny błędów serwerów DNS

Do głównych przyczyn powodujących błędy związane z adresami DNS należy zaliczyć między innymi błędy katalogowe systemu operacyjnego, błędnie skonfigurowany router, lub nawet niezaktualizowana wersja przeglądarki stron internetowych

.

Najpierw sprawdź te rozwiązania

Na samym początku warto skorzystać z rozwiązań, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trywialne:

Zmiana przeglądarki internetowej

Zacznij od najprostszej czynności, jaką jest zmiana przeglądarki i sprawdzenie, czy problem występuje również w niej – z całą pewnością posiadasz więcej niż jedną przeglądarkę internetową zainstalowaną na swoim komputerze.

Wyłączenie zapory antywirusowej

Jeśli to nie przyniesie skutku, wówczas będziesz musiał zmienić ustawienia zapory systemowej (tak zwany firewall) – najlepiej będzie całkowicie ją wyłączyć na czas przeprowadzania testów.

Ponowne uruchomienie lub reset routera

Ostatnimi czynnościami jest ponowne uruchomienie routera (poprzez odłączenie go z prądu na czas około 10-15 sekund oraz ponowne podłączenie) lub też całkowity jest reset – jednak w tym przypadku powinieneś zachować ostrożność, gdyż ponowna konfiguracja niektórych routerów może być skomplikowana.

Alternatywny serwer DNS – jak wybrać inny serwer?

Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł zamierzonego skutku, wówczas prawdopodobnie konieczna będzie zmiana serwera DNS.

Dlaczego? W skrócie: istnieje coś takiego, jak “preferowany serwer DNS” dla danego urządzenia. Bardzo często jest on ustawiany automatycznie przez dostawcę usług internetowych – jednak równie często bywa on zawodny. W takim razie należy zmienić go ręcznie.

Istnieje wiele sposobów, aby tego dokonać, w tym przy pomocy ustawień wewnętrznych routera lub też programu komputerowego PowerShell.

Naszym zdaniem jednak najszybszą oraz najpewniejszą opcją będzie ustawienie nowego serwera DNS za pomocą systemowego wiersza poleceń.

Adresy DNS i ich zmiana za pomocą wiersza poleceń Windows

Abyś zarządzał serwerem DNS z poziomu wiersza poleceń systemu Windows, wystarczy, że wykonasz poniższe czynności:

  1. Uruchom wiersz poleceń systemu Windows za pomocą skrótu klawiszowego “przycisk windows” + “r” oraz wpisz w pasku wyszukiwania komendę “cmd“.
  2. Wpisz do wiersza poleceń następującą frazę: “netsh interface show interface“. Zapamiętaj nazwę, która pojawi się pod sekcją “Interface Name“.
  3. Wpisz kolejne dwie komendy do wiersza: “netsh interface ip add dns name = “TwojaNazwaSieci” addr = 8.8.8.8 index = 1” oraz “netsh interface ip add dns name = “TwojaNazwaSieci” addr = 8.8.4.4 index = 2“, przy czym każde pole “TwojaNazwaSieci” podmień nazwą, którą zapamiętałeś z podpunktu drugiego.

Co to zmienia? Otóż od tego momentu Twoimi domyślnymi serwerami DNS zostaną te o adresie 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4 – są to oficjalne adresy serwerów DNS platformy Google, z których korzysta znaczna większość urządzeń.

“Serwer DNS nie odpowiada” – wiesz już, jak naprawić ten błąd

Jak sam widzisz, w większości przypadków wystarczy najprostsza zmiana przeglądarki internetowej, ustawień zapory antywirusowej, lub też reset routera, aby pozbyć się uciążliwego problemu.

Jeśli to nie wystarczy – będziesz musiał wpisać do wiersza poleceń trzy komendy, a błąd powinien zniknąć.

Jeżeli jednak wykonałeś wszystko zgodnie z powyższym poradnikiem, a problem nadal się nie rozwiązał – wówczas najrozsądniej będzie skontaktować się ze swoim dostawcą Internetu lub mobilną pomocą komputerową.

Udostępnij

Zobacz również
logo oxary
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore