Czy można cofnąć przelew bankowy?

czy mozna cofnac przelew bankowy

Stało się, wysłałeś błędny przelew bankowy. Powodów tego stanu rzeczy może być całe mnóstwo: błędnie wpisana kwota przelewu, nieprawidłowo wybrany odbiorca, lub też dokonanie transakcji z niewłaściwego konta. Niezależnie od przyczyny, w Twojej głowie rodzi się jedno, fundamentalne pytanie: czy błędny przelew można w jakiś sposób cofnąć? Jeżeli przytrafiła Ci się taka sytuacja, to trafiłeś w dobre miejsce. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie dręczące Cię w tej kwestii pytania i pokazać Ci, w jaki sposób możesz dokonać cofnięcia błędnego przelewu bankowego.

Jak anulować przelew – sprawdź typ transakcji

Jeśli wykonałeś przelew w systemie transakcyjnym “Elixir”, wówczas możesz odetchnąć z ulgą. Istnieje bowiem duża szansa, że zdążysz anulować płatność przed kolejną sesją przelewową. Nie wiesz, czym jest Elixir? Jest to najzwyklejszy przelew bankowy (bez trybu ekspresowego), który realizowany jest o konkretnych godzinach w ciągu dni roboczych.

Zobacz więcej: Przelewy przychodzące PKO – godziny księgowania

Nieco inaczej sytuacja rysuje się w przypadku wcześniej już wspomnianego przelewu w trybie natychmiastowym, gdyż w takiej sytuacji bank nie będzie w stanie cofnąć transakcji. Oznacza to, że wówczas pozostanie Ci jedynie namierzenie danych odbiorcy przelewu oraz bezpośrednie skontaktowanie się z nim. Oczywiście pomijamy w tym momencie skrajne sytuacje, takie jak zgłaszanie braku chęci zwrotu środków przez odbiorcę drogą sądową. Tak czy inaczej: w przypadku tak zwanych “ekspresówek” bank niewiele jest w stanie zdziałać.

Anulowanie przelewu Elixir – jak to zrobić?

Anulować przelew Elixir możesz na kilka sposobów. Niektóre z nich mogą wymagać jedynie dostępu do Internetu oraz zalogowania się do bankowości online, a jeszcze inne zmuszą Cię do osobistej wizyty w placówce banku.

1. Samodzielne anulowanie przelewu bankowego

Na samym początku zorientuj się, czy przelew wykonany na niewłaściwy rachunek jesteś w stanie cofnąć za pomocą bankowości elektronicznej – czyli strony internetowej Twojego banku lub też aplikacji mobilnej.

Ta opcja powinna zadziałać zarówno w przypadku przelewów tradycyjnych, jak i ustalonych z przyszłą datą. Jest to jednak zależne od banku, w którym masz założone konto. Jeśli nie widzisz u siebie takiej funkcji, wówczas powinieneś skorzystać z poniższych sposobów.

2. Kontakt telefoniczny z obsługą klienta

Drugim sposobem na cofnięcie rachunku bankowego jest kontakt z działem obsługi klienta Twojego banku – poinformowany zostaniesz o tym, czy możliwa jest anulacja przelewów oraz na jakich zasadach

Zanim jednak skontaktujesz się ze swoim bankiem, przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak dowód osobisty oraz potwierdzenie przelewu. Przydać może się również umowa podpisana z bankiem.

3. Osobista wizyta w oddziale banku

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz poproszony o osobistą wizytę w oddziale banku. Weź ze sobą wszystkie wyżej wymienione dokumenty, i co najważniejsze: nie zwlekaj! Nie możesz dopuścić, aby data przelewu Elixir wyprzedziła Twoją wizytę w placówce banku.

Duża część osób zastanawia się, czy należy odbyć wizytę w swoim banku, czy też banku odbiorcy – odpowiedź powinna być jasna: wszystkich formalności dokonujesz tylko i wyłącznie w swoim banku.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu bankowego?

Cofnięcie przelewu bankowego może całkiem sporo kosztować. Część banków oferuje jednak anulowanie przelewu całkowicie za darmo (między innymi ING Bank Śląski, PKO BP, czy też mBank).

Jeśli jednak nie masz na tyle szczęścia, i Twój bank nie oferuje darmowych anulacji transakcji, wówczas będziesz musiał liczyć się z dodatkową opłatą rzędu 25zł.

Być może ta kwota nie wydaje się być wysoka, jednak w przypadku kilku błędnie wykonanych przelewów z rzędu, może uzbierać się z tego całkiem pokaźna suma pieniędzy.

Kontakt z błędnym odbiorcą – o tym nie zapominaj

Pamiętaj, że nawet, jeśli bank staje się bezradny, dalej możesz spróbować skontaktować się z osobą, jaką jest odbiorca przelewu. Grzecznie wyjaśnij całe nieporozumienie i poproś o zwrot pieniędzy na Twoje konto bankowe, by następnie dokonać właściwego przelewu.

Zdarzają się jednak różne sytuacje, a osoba postronna wcale nie musi chcieć zwrócić Ci Twoich pieniędzy. Na całe szczęście prawo powinno stać po Twojej stronie, tak więc poinformuj o tym wówczas odbiorcę przelewu, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości.

Przelew PayPal oraz BLIK – czy można je cofnąć?

Przelew PayPal, podobnie jak przelew tradycyjny, możesz cofnąć tak długo, aż płatność nie zostanie zaksięgowana u odbiorcy. Wystarczy jedynie, że klikniesz w przycisk “anuluj“, który znajduje się przy każdej zlecanej płatności.

Czy możesz w taki sam sposób cofnąć przelew BLIK? Niestety nie. Transakcja tego typu rządzi się nieco innymi prawami, i anulować możesz ją tylko, jeśli bank nie zdążył dokonać autoryzacji. W przypadku przelewu na telefon niestety będziesz bezradny, i będziesz musiał walczyć o swoje środki za pomocą drogi urzędowej.

Błędny przelew – lepiej zapobiegać, niż leczyć

Błędnie zlecony przelew może nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji. Staraj się więc za każdym razem dokładnie sprawdzić wszystkie dane, gdyż odbiorca omyłkowego przelewu może nie chcieć zwrócić Twoich środków – a kto ma czas i chęci na zbędne rozprawy sądowe?

Jak już wiesz: w kwestii, jaką jest wycofanie przelewu, wiele zależy od systemu transakcyjnego banku. Wiele przelewów zleconych “z przyszłą datą” będziesz w stanie anulować, w przeciwieństwie do transakcji natychmiastowych: w tym przypadku będziesz zdany tylko na siebie oraz swojego odbiorcę.

Na zakończenie: zawsze sprawdzaj wszystkie numery rachunku bankowego oraz dane odbiorcy. Tylko wtedy zlecenie przelewu będzie w pełni bezpieczne.

Udostępnij