Darmowe zdjęcia – skąd je wziąć?

darmowe zdjecia skad je wziac

Skąd brać darmowe zdjęcia w internecie?

Coraz większej ilości treści publikowanych w internecie towarzyszą zdjęcia i grafiki – ożywiają prezentacje oraz strony www, uatrakcyjniają posty w mediach społecznościowych, czy po prostu skutecznie przykuwają uwagę. Jednak nie każdego z nas stać na każdorazowe kupowanie licencjonowanych zdjęć lub po prostu nie jesteśmy jeszcze na to gotowi.

Skąd więc można brać darmowe zdjęcia? Okazuje się, że jest całkiem sporo miejsc udostępniających darmowe grafiki, które możemy niemal dowolnie wykorzystywać. Poniżej opisujemy niektóre z nich.

Czy wszystko w Internecie to darmowe zdjęcia?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wszystkie umieszczone w Internecie grafiki to darmowe foto – wystarczy przecież kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać zapisz, by zdjęcie zostało ściągnięte na dysk naszego komputera. Sytuacja nie jest tak prosta – nawet darmowe zdjęcia na FB umieszczone są zgodnie z prawami autorskimi, obligującymi innych do ich wykorzystania zgodnie z wolą autora. Jak można znaleźć darmowe zdjęcia do prezentacji, projektów czy postów w sieciach społecznościowych?

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na jakiej licencji upubliczniane są darmowe fotografie – nie każda z popularnych rozwiązań pozwala na komercyjne zastosowanie. Najpopularniejsze 3 licencje, na których najczęściej udostępniane są zdjęcia darmowe to Creative Commons Zero, domena publiczna i Creative Commons.

Jakie mają zastosowania, jeśli chodzi o obrazy darmowe?

  • Creative Commons Zero – to najwygodniejsza z licencji, na jakich mogą być udostępniane zdjęcia za darmo. Pozwala bowiem nie tylko na komercyjne wykorzystanie (np. jako darmowe obrazki do prezentacji), ale nawet na ich przerabianie i to bez umieszczania informacji o pierwotnym autorze.
  • Domena publiczna – dostępne w niej zdjęcia darmowe pochodzą z instytucji Państwowych (np. NASA), ale także znajdziemy w nich zdjęcia, których prawa majątkowe już wygasły.
  • Creative Commons – umieszczone tu obrazki za darmo wymagają każdorazowego podpisywania imieniem i nazwiskiem autora, a także umieszczania informacji o licencji. W sumie to i tak niewielkie zobowiązania za możliwość korzystania z ogromnej bazy pięknych zdjęć.

Obrazki darmowe bez ograniczeń – Creative Commons Zero – gdzie ich szukać?

W Internecie można znaleźć co najmniej kilka miejsc, zawierających darmowe stocki zdjęć na licencji CC0. Oto kilka najpopularniejszych:

  • Pixabay – darmowe zdjęcia pixabay to chyba najczęściej wykorzystywane źródło grafik w internecie. Za popularnością serwisu stoi ponad milion otagowanych zdjęć, wielojęzyczna obsługa i zbieranie fotografii z innych serwisów (na licencji CC0).
  • Pexels – to również bardzo obszerny darmowy stock zdjęć zbierający te na licencji Creative Commons Zero w jednym miejscu.
  • Gratisography – wyświetlające się na stronie bezpłatne zdjęcia do pobrania od razu wyświetlają się w najwyższej rozdzielczości, bez zakładania konta i bez zmian ustawień.

Domena publiczna – starsze, ale darmowe fotki

Zdjęcia stockowe za darmo znajdziemy również w domenie publicznej – musimy jednak pamiętać o umieszczeniu pod nimi podpisu autora. Ze względu na swój wiek, wiele z nich ma znaczną wartość historyczną.

Wśród portali oferujących zdjęcia za darmo warto wymienić:

  • Polona – to całkowicie polski projekt, w którym można znaleźć około 2 milionów zdjęć i multimediów o bardzo dobrej jakości,
  • NASA – czyli strona amerykańskiej agencji kosmicznej, na której znajdziemy zdjęcia do pobrania za darmo i bez limitów,
  • Metropolitan Muzeum of Art – każde darmowe zdjęcie umieszczone na stronie nowojorskiego muzeum to obiekt muzealny, znajdziemy tu więc pozycje o ogromnej wartości historycznej,

Creative Commons – darmowe obrazki do pobrania w zamian za podpis i informację o licencji

Banki oferujące darmowe zdjęcia na tej licencji wymagają podania informacji o samej licencji i o autorze samej fotografii. W zamian za to oferują nieprzebraną ilość darmowych pozycji. Najchętniej wykorzystywane to:

  • Flickr – ponad 300 milionów zdjęć skatalogowanych według licencji to największa tego typu baza na świecie,
  • 500px – baza skierowana w większej mierze dla profesjonalistów, poszukujących elementów do swoich prezentacji,
  • Foter – druga największa baza zdjęć (około 200 milionów pozycji). Wyróżnikiem jest generator opisu – wystarczy tylko wkleić fragment kodu razem ze zdjęciem, by nie martwić się o naruszenie licencji.

Udostępnij