Domena internetowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

domena internetowa wszystko co musisz o niej wiedziec

W obecnych czasach strony internetowe pełnią naprawdę wiele funkcji i stają się czymś powszechnym oraz ogólnodostępnym dla każdego użytkownika Internetu. Mogą to być swego rodzaju wizytówki firm, różnotematyczne blogi, miejsca, w których sprzedawane będą dane usługi lub towary, czy strony o charakterze promocyjnym. Chcąc założyć własną stronę internetową, niezbędnych będzie do tego kilka rzeczy. Jedną z nich jest własna domena.

Co to jest domena?

Porównując stronę internetową do miejsca zamieszkania, domena może być swego rodzaju adresem. To dzięki niej użytkownicy są w stanie znaleźć Twoją witrynę i ją odwiedzić. A zatem domena to unikalny adres internetowy, który po wpisaniu w wyszukiwarkę przeniesie osobę na Twoją stronę.

Z czego się składa i jak może wyglądać nazwa domeny?

Przykładowym adresem internetowym może być “xyz.pl”. W tym przypadku „xyz” jest właściwą nazwą Twojej strony, a „pl” rozszerzeniem. Każda domena koniecznie musi posiadać te dwa elementy. A w jakich postaciach mogą one występować?

Zacznijmy od nazwy domeny. Podstawowe zasady, które musi ona spełniać to:

  • maksymalnie 63 znaki,
  • korzystanie jedynie z liter, cyfr i znaku myślnika „-”,
  • myślnik nie może występować ani na początku, ani na końcu nazwy domeny,
  • minimalna ilość znaków to: 3 znaki dla domen globalnych, 2 dla europejskich oraz 1 dla polskich,
  • nazwa nie może być jednocześnie nazwą usług sieciowych, takich jak http, www, ftp i tym podobne.

W przypadku rozszerzeń wybór ich jest praktycznie nieograniczony i można je podzielić na rozszerzenia:

  • narodowe typu .pl, .en, .fr, .de;
  • funkcjonalne: .com, .org, .edu, .info, .net;
  • regionalne: .waw.pl, .poznan.pl, wroclaw.pl
  • i wiele więcej.

Jak wybrać dobrą nazwę domeny?

Adres domeny to dość istotny element, nad którym warto dobrze się zastanowić, gdyż będzie ona kojarzona z całą naszą stroną i treścią na niej prezentowaną. Nazwa taka powinna być przede wszystkim oryginalna i łatwa do zapamiętania, aby odwiedzający ją użytkownicy mogli sobie ją utrwalić.

Nazwą może być nieistniejący wcześniej wyraz, jak na przykład Allegro, połączenie dwóch lub więcej wyrazów – Facebook, bądź słowo kluczowe kojarzące się z zawartością strony np. Finanse.pl. Z reguły zaleca się unikania w nazwie polskich znaków, szczególnie jeśli planujemy osiągnąć jak największą liczbę odwiedzających.

Domena, a hosting

Domena i hosting to powiązane ze sobą pojęcia, dlatego niektórym mogą się one mylić. W celu krótkiego wyjaśnienia domena to adres strony, a hosting to usługa, dzięki której możesz pod danym adresem umieścić jakąś zawartość. Hosting domeny, tak samo jak sama domena są niezbędnymi elementami do działania strony.

Ile kosztuje domena?

Wydatek taki to stosunkowo niewielki koszt. Nazwę domeny wykupuje się na tak zwaną dzierżawę, czyli na pewien okres. Najczęstszym dostępnym rozwiązaniem jest zakup domeny na 1 rok z jej ewentualnym przedłużeniem. Wiele firm stosuje praktykę udzielania zniżek na pierwszy rok posiadania domeny. W takim przypadku bez problemu znajdziemy ją za około 10-15 złotych. W następnych latach cena ta w zależności od wybranej nazwy i rozszerzenia może zwiększyć się do 60-120 złotych rocznie.

Udostępnij