Opis problemu: używam dwóch klientów poczty (Thudebird, domyślny) i eMClient (dodatkowy). eM Client po instalacji (nawet jak nie jest domyślnym programem pocztowym) wymusza, aby za jego pomocą wysyłać maile przez funkcję (wyślij przez email - w menu kontekstowym oraz programach, które mają taką funkcję np. pakiet Office, PDFReader itp.). Ja chcę używać do tego jednak konta w programie Thudebird (ze względu na specyficzny system filtrów przeniesienie tego konta do eM Client nie jest możliwe).

Stosowane rozwiązania:
- sprawdziłem czy na pewno Thundebird jest programem domyślnym (jest)
- sprawdziłem w "Wybierz aplikacje domyślne wg typow plików" czy wszędzie jest przypisany (do opcji pocztowych) Thudebird (jest)
- odinstalowałem oba programy i zainstalowałem najpierw em Client potem Thundebird (nie pomogło, także w odwrotnej koleności)
- pogrzebałem w internecie i podobno we wcześniejszych wersjach em Client była opcja, którą trzeba było zaznaczyć czy ma być stosowany do obsługi polecenia "wyślij do". Teraz jednak ta opcja jest wyłączona, ale funkcjonalność została.
- eM Client na mail z prośbą o rozwiązanie problemu - milczy
- próbowałem tez wymusić aby domyślnym był systemowy program do obsługi poczty Windows albo Outlook (bez p♥♥♥dzenia)
- w menu kontekstowym nie było problemu usunąłem opcję wyślij do i zastąpiłem skrótem Thundebird, ale z programami już tak się (chyba) nie da
- nawet przeinstalowałem Office (to już wiedząc, że i tak nie pomoże, bo problem dotyczy i innych programów, ale tak dla porządku)

W czym potrzebuję pomocy:
- podejrzewam, że program dokonuje modyfikacji w rejestrze, ale nie potrafię jej znaleźć, mimo przegrzebania rejestru. Chciałbym więc ustalić czy i gdzie w rejestrze jest zaszyta funkcja wyboru klienta poczty do funkcji wyślij do, która odpowiada za obsługę tego polecenia w programach
- ewentualnie inne propozycje rozwiązania problemu.

W załączeniu obrazek, o jaką funkcję wysyłania mi chodzi (oczywiście można ją wywołać też w inny sposób, ale to rzecz jasna niczego nie zmienia)
mail.jpg

Obejście problemu typu podpięcie do eM Clienta opcji wysyłania z tego samego konta pocztowego, co w thudebird to działanie doraźne, nie rozwiązujące problemu.