Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: App Folder vs Foldery - coś jak porównanie...

 1. #1

  OFF-LINE
  Awatar Wall-E

  Dołączył
  19.11.2013
  Lokalizacja
  Warszawa
  Posty
  1,339
  Telefon
  Microsoft Lumia 950XL DS
  FW
  1703/10.0.15063.297
  Operator
  PLUS
  Dziękuję
  968
  Podziękowano
  457(232)

  App Folder vs Foldery - coś jak porównanie...

  Reklama:
  Aplikacje do tworzenia folderów (zasobników z aplikacjami) na pulpicie nie są tworem przesadnie popularnym. Mimo, że ich zadaniem jest pomoc użytkownikowi w uporządkowaniu - przynajmniej pozornym - pulpitu (wszak zgrupowanie kilku lub kilkunastu aplikacji w jednym kaflu może być poczytywane za pomoc) to nie zyskały sobie one znaczącej rzeszy fanów. Nie ma co kryć - windowsowym Justinem Bieberem to one nie są
  Długo walczyłem z naturą i robiłem wszystko by tylko tego-czegoś nie używać. Do czasu...
  Póki w szufladzie aplikacji miałem tylko apki systemowe i kilka dodatkowych, które wydawały mi się "must have" to sprawa była prosta - większość wylądowała na pulpicie jako kafel a resztę obganiało się za pomocą menu literowego w szufladzie apek. Sprawa się nieco skomplikowała gdy ilość apek wzrosła a pamięć nie była w stanie ogarnąć wszystkich nazw. Proszę mi uwierzyć, ale kilkuminutowe skrolowanie listy blisko 80-ciu aplikacji w poszukiwaniu czegoś na "C"... a może na "F"... ale jednak chyba na "Z"... z czasem stało się upierdliwe jak głodny kot (a ten to potrafi drzeć ryja w tonacjach bliskich wysokiemu C). Indeks literowy w tym przypadku również na niewiele się przydawał.
  Tematyczne pogrupowanie aplikacji na pulpicie okazało się w sumie całkiem pożyteczne i funkcjonalne.

  Swój romans z Windows Phone zaczynałem od Nokii Lumii 625... W sumie model jest bez znaczenia, żadna Lumia nie oferowała jeszcze wtedy ficzera do tworzenia folderów na pulpicie. Zmieniwszy fona na Samsung Ativ S, z całym dobrodziejstwem inwentarza otrzymałem apkę App Folder, która jak igła w oku poruszająca każdy nerw, poruszyła moją ciekawość. Foldery od Nokii pojawiły się dopiero jakiś czas później - co ciekawość moją zaostrzyło i sprowokowało do użycia obu tych aplikacji jednocześnie. Z tego właśnie powodu powstało to coś co może być podobne do porównania tych apek oraz ich funkcjonalności.

  OK. Ale do rzeczy.

  Zacznijmy od tego, że żadną z dostępnych apek nie pogrupujemy aplikacji systemowych oraz aplikacji instalowanych jako XAP (w przypadku urządzeń odblokowanych) - nie ma ich na liście dostępnych apek podczas tworzenia folderu. Dla apek systemowych zasada jest prosta - jeśli aplikacja nie posiada opcji deinstalacji to nie będzie jej na liście dostępnych do zapodania do folderu. Dla XAPów jest jak jest i trzeba z tym żyć.
  Efekt jaki uzyskamy po użyciu obu aplikacji jest z grubsza podobny - otrzymujemy na pulpicie folder zawierający potrzebne nam programy - jednak ich funkcjonalność i ostateczny wygląd foldera już się różnią. To właśnie będzie przedmiotem niniejszego wywodu.

  Zacznijmy od...  App Folder (by Samsung)


  Chcąc utworzyć folder na pulpicie otwieramy aplikację (tutaj już są dwa utworzone foldery, ale przy pierwszym uruchomieniu ten ekran będzie pusty):


  Program uruchomi się w zakładce "katalogi".
  W tym miejscu mamy do wyboru jeszcze jedną zakładkę: "ustawienia", która daje nam możliwość przypięcia do pulpitu kilku systemowych przełączników - jak na skrinie poniżej:


  Tą funkcjonalność pomińmy - każdy sobie oceni na ile jest ona przydatna. Skupmy się na tworzeniu foldera.
  Będąc w zakładce "katalogi", na dolnej belce wciskamy "+" i przechodzimy do pierwszego panelu tworzenia foldera - określamy jego nazwę:


  Po wpisaniu nazwy klikamy "ptaszka" z dolnej belki i przechodzimy do wypełniania foldera aplikacjami. Do dyspozycji mamy tutaj dwie zakładki: "aplikacje" i "ustawienia".


  Jak widać zawartość zakładki "ustawienia" jest bliźniacza z zakładką "ustawienia" z kroku pierwszego - tyle, że w tym miejscu przełączniki można zapakować do foldera zamiast lepić je na pulpicie jako osobne kafle.

  Po wybraniu (zaptaszeniu) wszystkich potrzebnych pozycji klikamy w "ptaka" na dolnej belce i przechodzimy dalej.
  To "dalej" pojawiło się dopiero w ostatniej... no, przedostatniej aktualizacji - wybór wyglądu kafla:


  Jak z powyższego skrina wynika, do dyspozycji mamy dwa sposoby "upakowania" miniaturek aplikacji na kaflu:
  - Standardowy, ten po lewej
  - "Nowy" - prawy, podobny do wyglądu kafla z kontaktami.

  Po dokonaniu wyboru - standardowo "dusimy ptaka" z dolnej belki...


  Teraz wystarczy tylko kliknąć "pinezkę" przy nowo utworzonym folderze a wyląduje on na pulpicie. Klawisz "cofnij" i wychodzimy do pulpitu z naszym nowym kaflem.

  Tutaj jeszcze jedna sprawa dotycząca kafli folderów.
  Jeśli ilość aplikacji zawartych w folderze przekroczy ilość możliwych do wyświetlenia na kaflu miniaturek to kafel staje się obiektem "live" - obraca się pokazując awers i rewers wypełniony miniaturkami zawartych aplikacji.

  Poniżej wygląd średniego kafla folderu z 13 aplikacjami - w wyglądzie:
  - Standardowym (awers | rewers)


  - "Nowym" (awers | rewers)


  Jako, że aplikacji w folderze jest sporo, kafel automatycznie przeszedł w tryb "live tile".

  OK. Jeśli ten tekst ma mieć znamiona porównania, to trzeba wspomnieć o sprawie "obsługi" już utworzonego foldera.

  Aby cokolwiek w już utworzonym folderze zmienić, wystarczy otworzyć go z poziomu pulpitu...


  ... i użyć albo przycisków z dolnej belki ("+" dla dodania apek, "lista" dla usunięcia apek) lub rozwijalnego menu...


  O ile trzy pierwsze opcje są w sumie jasne o tyle interesować może opcja czwarta: "ustawienia". Służy ona ni mniej ni więcej a zmianie wyglądu kafla.

  Dopowiem tutaj tylko, że zmianę kolejności apek w folderze realizuję się poprzez...


  ... czyli przeciąganie ikonki w odpowiadające nam miejsce. Zmianę kolejności apek można przeprowadzić tylko podczas edycji utworzonego już folderu.


  Proste jak dębowa laska dziadka Euzebiusza.
  Ha... czy oby takie proste? Popatrzmy jak to wygląda w przypadku Nokii...  Foldery (by Nokia)  Chcąc utworzyć folder na pulpicie otwieramy aplikację (tutaj już jest utworzony folder, ale przy pierwszym uruchomieniu ten ekran będzie pusty):


  Program uruchomi się w zakładce "wszystkie foldery".
  Tutaj, w przeciwieństwie do aplikacji Samsunga, nie mamy zakładki: "ustawienia" ani żadnej innej. Możemy sobie jedynie stworzyć folder.
  Na dolnej belce wciskamy "+" i przechodzimy do pierwszego panelu tworzenia foldera - określamy jego nazwę:


  Po wpisaniu nazwy klikamy "ptaszka" z dolnej belki i przechodzimy do wypełniania foldera aplikacjami. Do dyspozycji mamy tutaj dwie zakładki: "aplikacje" i "ustawienia" - tak jak u Samsunga...


  Jak na skrinie widać, na liście z dostępnymi aplikacjami możemy posiłkować się indeksem literowym co czasami może mocno ułatwić wyszukanie interesujących nas elementów. W tym panelu aplikacja oferuje nam również dwa dodatkowe przyciski na dolnej belce: "sortuj" (dwie strzałki) pozwalający na przesortowanie listy aplikacji wg nazwy lub czasu instalacji oraz "wyszukaj" (lupka) umożliwiający wyszukanie apki poprzez wpisanie jej nazwy. Tego u Samsunga nie ma.
  Po wybraniu (zaptaszeniu) wszystkich potrzebnych pozycji klikamy w "ptaka" na dolnej belce i przechodzimy dalej...


  ... czyli do listy aplikacji w prawie gotowym już folderze. Teraz, jeśli ktoś chce (a w Samsungu nie może), może sobie pozmieniać kolejność ikonek w folderze - do tego celu służą znaczniki po prawej stronie każdej ikonki. Znacznik taki się przyciska i przeciąga w wybrane miejsce (do góry lub do dołu). Zmienić kolejność aplikacji można tak i teraz - przy tworzeniu foldera - jak i podczas jego późniejszej edycji.
  Kliknięcie "pinezki" na dolnej belce przylepia folder do pulpitu.

  Kafel foldera na pulpicie ma tylko jeden wygląd (przykład kafla średniego)...


  ... i w żadnym wypadku nie jest on "live" - to zwykły, statyczny kafel.

  Oczywiście, w obu programach kafle dysponują trzema rozmiarami.

  Oba te programy można instalować zamiennie na urządzeniach obu firm.  Czas na kilka słów podsumowania.

  Wbrew pozorom, wybór może nie okazać się tak łatwy jak to może wyglądać. Każdy z programów - mimo, że służą temu samemu celowi - dysponuje odrobinę inną funkcjonalnością.

  To, co ma Samsung a nie ma Nokia:
  - dwa wyglądy kafla ekranowego (Nokia ma 1 wygląd),
  - kafel może być dynamiczny (u Nokii tylko statyczny),
  - możliwość przypięcia z poziomu aplikacji kafli systemowych przełączników (u Nokii brak).

  To, co ma Nokia a nie ma Samsung:
  - wyszukiwanie aplikacji na licie - indeks literowy, sortowanie, wyszukiwanie (u Samsunga brak),
  - możliwość zmiany kolejności ikonek apek już podczas tworzenia folderu (u Samsunga tylko podczas edycji).

  Pozostałe funkcjonalności są takie same. Ilość aplikacji, które można wpakować w folder również jest w obu programach taka sama - z tą drobną różnicą, że nokiowe Foldery pokazują na liście same siebie co w porównaniu z Samsungiem podnosi ilość dostępnych apek o 1.

  No i co?
  Samsung poszedł w gadżety a Nokia w funkcjonalność... Weź tutaj wybierz.

  Ja jestem gadżeciarz - wybrałem Samsunga... A Ty?

 2. 13 następujących użytkowników podziękowało Wall-E za ten post:

  ak283 (05-02-2014),basia8622 (05-02-2014),bledos (05-02-2014),djtonka (05-02-2014),JJ79 (05-02-2014),Live Pac (05-02-2014),marass82 (05-02-2014),marcin2109 (05-02-2014),mario1988bdg (05-02-2014),Potok666 (05-02-2014),thegoro (06-02-2014),Winniczek (05-02-2014)

 3. Pani SponsorPanna Google jest aktywna
  Avatar Panny Google


  Dołączył
  24-08-2012
  Skąd
  Internet
  Telefon
  Lumia 900
  Operator
  Play
  Postów
  2134
  Podziękowano
  871(239)
 • #2

  OFF-LINE

  Dołączył
  03.05.2013
  Posty
  106
  Telefon
  Lumia 1520
  Dziękuję
  59
  Podziękowano
  87(17)
  Apkę Samsunga zainstalowałem na L820 niedługo po jej ukazaniu się w markecie. Foldery - dużo później, bo i premiera dopiero niedawno miała miejsce. Jak dla mnie - Samsung bije na głowę swoją apką. Główną cechą jest dla mnie szybkość - nie ma pół do sekundy oczekiwania na otwarcie folderu. I żeby nie było, nie upycham tam nie wiadomo ile aplikacji, ta sama ilość (poniżej 10) dla obu aplikacji, a różnica w czasie otwierania jednak widoczna.

  PS. Bardzo ładne porównanie, gratuluję

 • #3

  OFF-LINE
  Awatar djtonka

  Dołączył
  19.08.2012
  Posty
  109,630
  Telefon
  jakiś amerykański
  FW
  fresz
  Operator
  rydzyk
  Dziękuję
  7,972
  Podziękowano
  226,876(11,215)
  Dzięki jednak dobrze że wróciłem do koreańskich folderów

 • #4

  OFF-LINE
  Awatar Winniczek

  Dołączył
  30.09.2012
  Posty
  773
  Telefon
  LUMIA 920
  Dziękuję
  297
  Podziękowano
  179(138)
  Ja folderów od samsunga używałem dość dawno i wywaliłem po 1 dniu bo strasznie długo otwierało. Myślałem, że z tymi od Nokii będzie to samo, ale jednak zostały i sprawdzają się świetnie. U mnie otwierają się błyskawicznie, dłużej trzeba poczekać tylko na te przyciski z prawej do szeregowania, ale to w niczym nie przeszkadza, bo w tym czasie można otworzyć aplikację.

  Lumia 920

 • #5

  OFF-LINE
  Awatar Senti

  Dołączył
  07.11.2013
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  114
  Telefon
  Lumia 520
  FW
  WindowsPhone 8.1
  Operator
  Play
  Dziękuję
  33
  Podziękowano
  8(6)
  Jak zainstalować app folder od samsunga na lumi ? Albo jest coś szybszego od apki nokii ? Bo tam wolno się to otwiera.

 • #6
  Budniu
  Gość
  Cytat Zamieszczone przez Senti Zobacz posta
  Jak zainstalować app folder od samsunga na lumi ?
  Tak: [WP8]Przeglądaj i pobieraj z marketu jako urządzenie innego producenta

 • 2 następujących użytkowników podziękowało Budniu za ten post:

  Senti (05-02-2014),Wall-E (05-02-2014)

 • #7

  OFF-LINE
  Awatar Wall-E

  Dołączył
  19.11.2013
  Lokalizacja
  Warszawa
  Posty
  1,339
  Telefon
  Microsoft Lumia 950XL DS
  FW
  1703/10.0.15063.297
  Operator
  PLUS
  Dziękuję
  968
  Podziękowano
  457(232)
  Cytat Zamieszczone przez bledos Zobacz posta
  Samsung bije na głowę swoją apką. Główną cechą jest dla mnie szybkość - nie ma pół do sekundy oczekiwania na otwarcie folderu.
  Cytat Zamieszczone przez Winniczek Zobacz posta
  Ja folderów od samsunga używałem dość dawno i wywaliłem po 1 dniu bo strasznie długo otwierało.
  U mnie z kolei czas otwierania folderów stworzonych przez obie apki jest porównywalny - jednakowo szybko się otwierają. Dlatego właśnie nie wspominałem o tej sprawie. Ale jak widać u każdego działa to trochę inaczej.

  Niemniej ja osobiście polecam rozwiązanie Samsunga - przy prawie tej samej efektywności działania (Nokia jest deko prostsza w użyciu i ma dwa wygodne ficzery), efektowność folderów Samsunga jest nieporównywalnie większa.

 • #8
  Budniu
  Gość
  To jest fakt, ten ostatni UPD dodający wybór opcji wyglądu jest zajebisty.

 • #9

  OFF-LINE
  Awatar Senti

  Dołączył
  07.11.2013
  Lokalizacja
  Kraków
  Posty
  114
  Telefon
  Lumia 520
  FW
  WindowsPhone 8.1
  Operator
  Play
  Dziękuję
  33
  Podziękowano
  8(6)
  @Budniu Dzięki wielkie. Działa i pobrałem już apke samsunga. Banalnie proste to zrobić Są jeszcze jakieś inne apki innych producentów warte pobrania ?

 • #10
  Budniu
  Gość

 • 2 następujących użytkowników podziękowało Budniu za ten post:

  Senti (05-02-2014),Wall-E (05-02-2014)

  Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

  Informacje o wątku

  Użytkownicy przeglądający ten wątek

  Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

  Podobne wątki

  1. Foldery, ich właściwości, jak ukryć folder
   Przez Dart w dziale Dyskusja ogólna
   Odpowiedzi: 1
   Ostatni post / autor: 14-02-2014, 15:22
  2. Porównanie Lumii: 920 vs. 925 vs. 928
   Przez Budniu w dziale Dyskusja ogólna
   Odpowiedzi: 12
   Ostatni post / autor: 18-05-2013, 11:45
  3. Porównanie aparatów Lumia 720 vs HTC One
   Przez Neo w dziale Dyskusja ogólna
   Odpowiedzi: 6
   Ostatni post / autor: 03-03-2013, 11:01
  4. Porównanie modeli
   Przez gbbsoft w dziale Wybór smartfona
   Odpowiedzi: 21
   Ostatni post / autor: 27-01-2013, 18:23

  Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  Kontakt
  administracja[at]windowsmania.pl

  Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
  Dołącz do nas