Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: [Windows 8.1]Poprawianie wydajności przez defragmentację/optymalizowanie dysku.

 1. #1
  Awatar marcinppiotrowski

  Dołączył
  03.07.2013
  Lokalizacja
  Toruń
  Posty
  333
  Telefon
  Lumia 830
  FW
  Denim + PFD
  Operator
  Orange
  Dziękuję
  134
  Podziękowano
  1,227(101)
  Wpisów na blogu
  2

  [Windows 8.1]Poprawianie wydajności przez defragmentację/optymalizowanie dysku.

  Reklama:

  Wstęp :  Defragmentacja dysku to proces konsolidowania pofragmentowanych danych w woluminie (takim jak dysk twardy lub urządzenie magazynujące), dzięki czemu może on działać wydajniej.
  "Fragmentacja woluminu narasta z upływem czasu w wyniku kolejnych operacji zapisywania, modyfikowania i usuwania plików. Modyfikacje wprowadzane w pliku są często zapisywane w innym miejscu woluminu niż oryginalny plik. Nie wpływa to na umiejscowienie pliku w systemie Windows, a jedynie na położenie w rzeczywistym woluminie bitów informacji tworzących ten plik. W miarę upływu czasu pojawia się fragmentacja pliku i samego woluminu, w wyniku czego spada prędkość pracy komputera, który w celu otwarcia pojedynczego pliku musi wyszukiwać informacje w różnych miejscach."

  Dotyczy systemów Windows 8.1, Windows RT 8.1

  Jednym z najlepszych sposobów umożliwiających poprawę wydajności komputera jest optymalizacja dysku. System Windows udostępnia funkcje, które pomagają zoptymalizować różne typy dysków twardych stosowanych obecnie w komputerach. Niezależnie od typu dysku używanego w komputerze w systemie Windows automatycznie wybierana jest metoda optymalizacji, która jest dla niego odpowiednia.

  Domyślnie narzędzie Optymalizacja dysków (poprzednio nazywane Defragmentatorem dysków) jest uruchamiane automatycznie co tydzień. Jednak możesz też ręcznie zoptymalizować dyski w komputerze.

  1. Aby ręcznie zoptymalizować dyski:


  1.Otwórz Optymalizowanie dysków, szybko przesuwając do środka od prawej krawędzi ekranu, naciskając panel Wyszukiwanie (jeśli używasz myszy, wskaż prawy górny róg ekranu, przesuń w dół i kliknij panel Wyszukiwanie), wpisując ciąg Defragmentuj w polu wyszukiwania, a następnie naciskając lub klikając pozycję Defragmentuj i optymalizuj dyski.

  2.W obszarze Stan naciśnij lub kliknij dysk, który chcesz zoptymalizować. (W kolumnie Typ nośnika znajduje się informacja dotycząca typu optymalizowanego dysku).

  3.Aby ustalić, czy potrzebna jest optymalizacja dysku, naciśnij lub kliknij przycisk Analizuj. Wymagane uprawnienia administratora Do potwierdzenia wyboru może być wymagane podanie hasła administratora.
  Po zakończeniu analizy w systemie Windows w kolumnie Bieżący stan sprawdź, czy dysk wymaga optymalizacji. Jeśli fragmentacja dysku przekracza 10%, należy teraz zoptymalizować dysk.

  4.Naciśnij lub kliknij pozycję Optymalizuj. Wymagane uprawnienia administratora Do potwierdzenia wyboru może być wymagane podanie hasła administratora.

  Optymalizowanie dysku może potrwać od kilku minut do kilku godzin w zależności od rozmiaru dysku i wymaganego stopnia optymalizacji. Podczas procesu optymalizacji można nadal korzystać z komputera.

  Uwagi

  Jeśli dysk jest używany przez inny program lub został sformatowany przy użyciu systemu plików innego niż NTFS, FAT lub FAT32, nie można go zoptymalizować.

  Nie można optymalizować dysków sieciowych.

  Jeśli dysk nie jest widoczny w narzędziu Optymalizacja dysków, przyczyną mogą być znajdujące się na nim błędy. Spróbuj najpierw naprawić dysk, a następnie powróć do narzędzia Optymalizacja dysków i ponów próbę. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz temat „Naprawianie dysku” na końcu tego artykułu.
  2. Aby zmienić optymalizację dysków:


  1. Otwórz Optymalizowanie dysków, szybko przesuwając do środka od prawej krawędzi ekranu, naciskając panel Wyszukiwanie (jeśli używasz myszy, wskaż prawy górny róg ekranu, przesuń w dół i kliknij panel Wyszukiwanie), wpisując ciąg Defragmentuj w polu wyszukiwania, a następnie naciskając lub klikając pozycję Defragmentuj i optymalizuj dyski.

  2. Naciśnij lub kliknij pozycję Zmień ustawienia. Wymagane uprawnienia administratora. Do potwierdzenia wyboru może być wymagane podanie hasła administratora.

  3. Wykonaj jedną z następujących czynności:

  • Aby wyłączyć planowaną optymalizację, wyczyść pole wyboru Uruchom zgodnie z harmonogramem.
  • Aby zmienić częstotliwość planowanej optymalizacji, naciśnij lub kliknij listę rozwijaną obok pozycji Częstotliwość, a następnie naciśnij lub kliknij pozycję Codziennie, Cotygodniowo lub Comiesięcznie. Domyślnie optymalizacja uruchamiana jest co tydzień podczas automatycznej konserwacji.
  • Aby wybrać dyski, które chcesz uwzględnić w planowanej optymalizacji lub z niej wykluczyć, obok pozycji Dyski naciśnij lub kliknij pozycję Wybierz, zaznacz lub wyczyść pola wyboru obok dysków, a następnie naciśnij lub kliknij przycisk OK. Jeśli nie chcesz, aby nowe dyski były dodawane do harmonogramu optymalizacji, możesz wyczyścić również pole wyboru Automatycznie optymalizuj nowe dyski. Jeśli optymalizacja dysku w systemie Windows jest niemożliwa, dysk nie będzie dostępny jako opcja automatycznej konserwacji.


  4. Naciśnij lub kliknij przycisk OK.

  3. Aby naprawić dysk:  1.Otwórz aplet Ten komputer, szybko przesuwając do środka od prawej krawędzi ekranu, naciskając panel Wyszukiwanie (jeśli używasz myszy, wskaż prawy górny róg ekranu, przesuń w dół i kliknij panel Wyszukiwanie), wpisując ciąg Ten komputer w polu wyszukiwania, a następnie naciskając lub klikając pozycję Ten komputer.

  2.Naciśnij i przytrzymaj lub kliknij prawym przyciskiem myszy dysk, który chcesz naprawić, a następnie naciśnij lub kliknij pozycję Właściwości.

  3.Naciśnij lub kliknij kartę Narzędzia, a następnie w obszarze Sprawdzanie błędów naciśnij lub kliknij pozycję Sprawdź. Wymagane uprawnienia administratora Do potwierdzenia wyboru może być wymagane podanie hasła administratora.

  4.Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Po zakończeniu sprawdzania błędów może być konieczne ponowne uruchomienie komputera.

  [U]Cały w/w tekst - Microsoft Windows


  * Teraz przedstawię Wam jak ja osobiście nie tracąc czasu na defragmentowanie dysku jednego po drugim , przeprowadzam tą operację od razu dla wszystkich partycji na swoim komputerze z zainstalowanym Windows 8.1 Enterprise ...


  Poradnik :

  Więc tak...

  Pierwsze co musimy zrobić , to wejść na konto Administrator opisaną przeze mnie w tym poradniku : Jak włączyć wbudowane konto Administrator w systemie Windows 8.1

  Wciskamy na naszej klawiaturze znaną Nam już wcześniej sekwencję klawiszy Windows + S , w okienku Wyszukaj wpisujemy Wiersz polecenia następnie kierujemy kursor myszki na Nasz wynik klikając PPM , wybieramy z menu kontekstowego "Uruchom jako Administrator" (Przy włączonym UAC) zatwierdzamy Tak.
  Otworzy nam się okienko CMD.EXE w którym wpisujemy polecenie :

  **Ukryta zawartość: Naciśnij przycisk Dziękuję a następnie odśwież stronę**


  zatwierdzając klawiszem Enter .

  - Można ?

  Edycja pierwsza dnia : Ostatnio edytowane przez marcinppiotrowski; Wczoraj o godzinie 23:17 Powód: drobne poprawki
  Ostatnio edytowane przez marcinppiotrowski ; 08-03-2014 o 21:23 Powód: link do źródła nie wyszedł - więc się nie wyświetlał
  Windows 10 PRO Windows 10 Mobile

 2. 18 następujących użytkowników podziękowało marcinppiotrowski za ten post:

  apollo55 (19-04-2016),djtonka (07-03-2014),ExtiVe (15-10-2015),galski11 (17-10-2014),goldark (18-03-2015),imix (13-04-2015),Ins3rt (11-11-2014),jaceks1 (08-03-2014),kajan (08-03-2016),marass82 (07-03-2014),michal567 (06-05-2018),Potok666 (07-03-2014),rmarcin (20-06-2015),saliv0r (13-03-2018),Siawer (16-10-2014),Sigma (08-03-2014),stupidmoose (13-08-2015),Wall-E (16-03-2014)

 3. Pani SponsorPanna Google jest aktywna
  Avatar Panny Google


  Dołączył
  24-08-2012
  Skąd
  Internet
  Telefon
  Lumia 900
  Operator
  Play
  Postów
  2134
  Podziękowano
  871(239)
 • #2

  OFF-LINE
  Awatar skubi07

  Dołączył
  19.07.2013
  Lokalizacja
  Tarnów
  Posty
  1,435
  Telefon
  Xiaomi Mi3W
  Operator
  T-Mobile
  Dziękuję
  216
  Podziękowano
  221(183)
  Dodaj jeszcze ze dysków ssd i pamieci flash nie trzeba defragmentowac poniewaz maaja wystarczajaco maly czas dostepu do plikow oraz nadmierne nadpisywanie takich pamieci (co ma miejsce przy defragmentacji) powoduje szybsze uszkodzenie. Pamiec typu flash ma o wiele mniejsza liczbe cykli zapisu niz hdd.

  Sent from my GT-I8750 using Tapatalk

 • 4 następujących użytkowników podziękowało skubi07 za ten post:

  djdkaa (08-03-2014),Piotr (10-03-2014),Sigma (08-03-2014),to_ja (08-03-2014)

 • #3
  Awatar marcinppiotrowski

  Dołączył
  03.07.2013
  Lokalizacja
  Toruń
  Posty
  333
  Telefon
  Lumia 830
  FW
  Denim + PFD
  Operator
  Orange
  Dziękuję
  134
  Podziękowano
  1,227(101)
  Wpisów na blogu
  2
  Powodów do szybszego uszkodzenia dysku jest wiele. Wymienię tutaj chociażby taki , mający wspólnego z tematem. Mianowicie czytając również inne fora , natykamy się na ludzi którzy nie fragmentują dysku twierdząc iż to nic nie daje - są w dużym błędzie. Wychodzą z założenia iż po co przeprowadzać takie operacje jak w bieżącym artykule skoro lepiej jest raz na trzy miesiące sformatować dysk i postawić system od początku "by nie zamulał". Owszem , dyski SSD dają same w sobie szybszy dostęp do plików lecz defragmentowanie ich jest równierz potrzebne w codziennej pracy aczkolwiek jeśli ktoś używa komputera z założeniem w większości dla potrzeb internetowych tj. samego przeglądania stron internetowych - dalsza dyskusja nie ma sensu. Pisząc ten poradnik kierowałem się ludźmi , którzy przeprowadzają na dyskach takie operacje jak można je przeczytać , dając im możliwość wykonania tego z zaoszczędzeniem swojego czasu.

  Sent from my Nokia Lumia 720 up Black in Tapatalk
  Windows 10 PRO Windows 10 Mobile

 • #4

  OFF-LINE
  Moderator Globalny Awatar Sigma

  Dołączył
  10.08.2013
  Posty
  2,654
  Telefon
  L1520/L620
  FW
  Najnowszy stabilny
  Operator
  VM
  Dziękuję
  455
  Podziękowano
  1,884(608)
  Cytat Zamieszczone przez marcinppiotrowski Zobacz posta
  Owszem , dyski SSD dają same w sobie szybszy dostęp do plików lecz defragmentowanie ich jest równierz potrzebne w codziennej pracy
  Chyba niezbyt. Istotą defragmentacji jest skondensowanie danych na dysku. Dla dysków talerzowych jest kwestia istotna, gdyż głowica i talerze muszą wykonać mniej obrotów, by odczytać zapisaną informację. W przypadku dysków magnetycznych (flash, ssd) nie ma to znaczenia, gdyż nośnik nie ma elementów "ruchomych". Zwróć uwagę, że czas dostępu do danych na dyskach talerzowych jest najkrótszy dla danych zapisanych "na początku", czyli wewnątrz talerza, a najdłuższy "na końcu", blisko obwodu. Nośniki SSD/flash mają stały czas dostępu niezależnie od fizycznego miejsca zapisu informacji. Zwróć uwagę, że w Windowsie nie ma nawet opcji defragmentowania dysków półprzewodnikowych

  A w ogóle to fajny poradnik
  Jeśli pomogłem, kliknij

 • 3 następujących użytkowników podziękowało Sigma za ten post:

  imix (13-04-2015),marcinppiotrowski (03-08-2015),Wall-E (16-03-2014)

  Informacje o wątku

  Użytkownicy przeglądający ten wątek

  Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

  Podobne wątki

  1. Windows Phone 8 i Windows 8.1 - podłączenie przez bluetooth
   Przez lukasznowak83 w dziale Dyskusja ogólna
   Odpowiedzi: 3
   Ostatni post / autor: 10-04-2014, 14:28
  2. Problem z instalacja po sformatowaniu dysku c w windowsie 8
   Przez pawelwin w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 0
   Ostatni post / autor: 08-11-2013, 09:59
  3. Odpowiedzi: 4
   Ostatni post / autor: 17-09-2013, 08:13
  4. Miejsce na dysku
   Przez themref w dziale Poza tematem
   Odpowiedzi: 2
   Ostatni post / autor: 10-09-2013, 17:40
  5. [Problem] Win 8 nie widzi dysku.
   Przez kroganin1 w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 1
   Ostatni post / autor: 31-01-2013, 20:48

  Tagi dla tego wątku

  Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  Kontakt
  administracja[at]windowsmania.pl

  Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
  Dołącz do nas