Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12

Wątek: Kto zawinił w kwestii listy produktów gotowych na W10M?

 1. #1

  OFF-LINE
  Moderator Globalny Awatar krupers

  Dołączył
  15.02.2013
  Lokalizacja
  Varsovia
  Posty
  739
  Telefon
  Lumia 950 (Win 10 Mobile)
  FW
  1078.17.15452.59016
  Operator
  Orange
  Dziękuję
  269
  Podziękowano
  927(155)

  Kto zawinił w kwestii listy produktów gotowych na W10M?

  Reklama:

  Do napisania tego artykułu skłoniło mnie kilka kwestii, które zaistniały w ostatnich dniach. Chodzi oczywiście o publikację Windows 10 Mobile na telefony i urządzenia mobilne, która to aktualizacja od listopada 2015 roku miała trafić na wszystkie urządzenia z systemem pierwotnie wydanym jako Windows Phone 8.x oraz wyższe.

  Część z Was już na pewno się domyśli, że z tą informacją związane są urządzenia począwszy od flagowca Microsoft’u (tuż przed przejęciem Nokii) Lumii 920, aż po wszystkie kolejne wydane urządzenia, które winny otrzymać najnowszą wersję okienek od Microsoft.

  Bańka pękła jednak w ostatnich dniach, a dokładniej 18.03.2016 roku, gdy decyzją Microsoft z listy urządzeń uprawnionych do otrzymania aktualizacji zostały usunięte wszystkie modele z 512MB RAM oraz cała seria X2X (prawie, bo 1520 poniekąd należący do tej serii się wyłamał), a do której to linii należy chyba jedyny najbardziej poszkodowany flagowiec (a brzmi to dumnie) – Lumia 920.

  W przypadku tego pierwszego powodu – wielkości pamięci RAM, nie jest to dla mnie zdziwieniem, ponieważ sam system na starcie zużywa go między 350, a 450MB, a jak dobrze wiemy każda opcja, funkcja, czy aplikacja uruchomiona to kolejne megabajty, których nie zostaje za wiele. Gdzie wówczas ma tutaj pracować nawigacja, czy zasobo-żerny Facebook/Messenger? Pomijam fakt, że Windows wraz z biegiem czasu wprawdzie potrafi trafnie i dobrze się „skompresować” i zrzucać nieużywane aplikacje z pamięci, ale jeśli zależy nam na płynnej pracy, fajerwerkach, czy pełnoprawnej funkcjonalności – 512MB RAM to jednak zdecydowanie za mało. I tutaj możemy chyba zgodnie przyjąć, że sprawa jest zamknięta.

  Problem pojawia się w przypadku wielu urządzeń mających więcej niż to „minimum”, czyli 1GB+ … Należy to nich przecież Lumia 920, 820, czy nawet nowsza technologicznie Lumia 925 i najbardziej osławiona Lumia 1020 (tak, Lumia 1020 ma aż 2GB RAM, a i tak nie weszła do grupy 10-tki!)…

  Taki krok to ewidentnie strzał w stopę i Microsoft na pewno widzi rosnącą tylko wrzawę z tego powodu – liczone w setkach stron wątki, które powstały w zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu listy nominowanych, a rozrastające się jak grzyby po deszczu, depczące firmę z Redmond z jednej strony za opieszałość w publikacji tej listy do ostatniej chwili (!!), z drugiej za nadzieje, które były robione od samego początku, od premiery programu Insider dla systemu Windows 10 w wersji Mobile.

  Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Microsoft potrafi zaskoczyć nas mile (lub jak tutaj – sromotnie zawieść). W jednej chwili ulotne marzenia są niszczone jak to, że nie każdy miał szansę się wypowiedzieć w tej kwestii.

  Jednak w szczególności do napisania tego artykułu skłoniły mnie godziny przemyśleń i analiz wykonane po publikacji „wyroku”, prawdopodobnie nadal nieprawomocnego (wierzę w to mocno) – zresztą w Microsofcie nic nigdy nie jest prawomocne. Widać to po Lumii 1520, która aktualizację systemu otrzyma - mimo wcześniejszego braku zgody dla urządzeń z serii X2X. A jak dobrze wiemy Lumia Icon mimo iż należy do grupy, w której każdy telefon aktualizację otrzymał – ten jednak nadal jest „rozważany”.

  Mamy tu ewidentnie sytuację postaci „Tutaj każdy – ale jednak nie każdy. A tutaj nikt, ale jednak niektórzy tak”… A przecież różnice w tych uwzględnionych/wykluczonych urządzeniach nie są aż tak znaczące, by wyłamywać jedne, a poniewierać inne!
  Pytanie jednak, które sobie zadałem, to: „Gdzie leży wina, przez którą tak wiele osób może formalnie wyrzucić swój telefon do kosza?” – wprawdzie urządzenie działa, ale nie ma już jako takiego wsparcia, co widać po pompie wydawania aktualizacji do Windows 10, gdzie Windows 8.x nawet na komputerach jest raczej obsługiwany z racji „mamy go jeszcze podtrzymywać, pamiętajmy”.

  Odpowiedź na tę kwestię i to najważniejsze pytanie przyszła od samego sprawcy – firmy Microsoft, a dokładniej od osoby odpowiedzialnej za całe zamieszanie, czyli Gabe’a Aul’a. Zgodnie z jego „ćwierkiem” na portalu Twitter to właśnie *UŻYTKOWNICY* zdecydowali o tym, by system wycofać z publikacji na urządzeniach z serii X2X... no może nie wprost, ale przez swoje negatywne „feedback’i”.

  Dochodzimy tutaj do pewnego punktu zaczepienia, który jednoznacznie sugeruje nam, że to właśnie My (Insiderzy) sprawiliśmy, że przekreślono nasze własne marzenia. Wśród tych osób była raczej zmasowana ekipa Pudla, amatorzy i osoby które niejednokrotnie zgłaszały się na Forach, że ostatni system z Insider’a zablokował im telefon i jak go przywrócić do życia.

  Właśnie Ci „amatorzy”, „laicy” i – kolokwialnie mówiąc – „sieroty” sprawili, że nie mamy dziś Windows 10 Mobile na telefonach pokroju Lumii 920. Zapytacie z pewnością tutaj - dlaczego?

  Wyjaśnijmy może na początek czym jest program Insider – to program, w którym zgadzamy się na przesyłanie statystyk, danych telemetrycznych i danych (często poufnych) w zamian za prawo do instalacji i używania testowych, niejawnych i często awaryjnych wersji systemu, w celu ulepszania go przez weryfikację i testowanie pod kątem istniejących problemów.

  To wersja ze szkółki niedzielnej, więc wyjaśnijmy sobie faktycznie, czym program ów jest. Jest to program, który poza oczywistym „legalnym” zbieraniem naszych poufnych i mniej poufnych danych służy testerom, deweloperom i osobom znającym się na pojęciach „flash”, „ROM” i Recovery” możliwość sprawdzenia produktu (tu: Windows 10 Mobile) i przekazaniu informacji zwrotnych firmie Microsoft o problemach, aby zwykły Kowalski nie musiał szukać rozwiązania z telefonem na forach, ale otrzymał sprawdzony, zweryfikowany i stabilny produkt.

  Czasu moi drodzy było dużo, ale jeśli ktoś pobrał aktualizację z Insidera, aby sprawdzić system, napsioczyć, że zły i okrutny ten system, skasować go i powrócić do poprzedniej wersji z wykorzystaniem WDRT (NSRT, LSRT – ogólnie soft do przywracania fabrycznego oprogramowania systemu w razie awarii), to jaka tu pomoc? Jaki sens udziału w testach programu Insider Program?

  Dzięki takim właśnie ludziom, którzy nie sprawdzili, nie zweryfikowali, nie ocenili (rzetelnie!) systemu wzrosły procenty w Microsoft w kwestii urządzeń serii X2X, które nie są gotowe na Windows 10.

  Oczywiście – była znaczna grupa osób, które mimo przeciwności i problemów czekały na każdą nową kompilację, czy poprawkę. Mimo awarii telefonów, braku funkcji – osoby te dzielnie czekały i komentowały problemy z systemem czekając na uaktualnienie. Ale tych osób było mało – to kropla w morzu potrzeb.
  Mój znajomy testował Insider na Lumii 920 (podobnie jak ja) od samego początku aż do miesiąca po imprezie zwanej #lumia950launch w Warszawie, gdy to otrzymał firmowo Lumię 950 i przesiadł się bez większych problemów, ale z bólem – bo L920 to dobry i stabilny telefon.

  Jakie było moje zdziwienie, gdy często słyszałem od niego, że „bateria wystarcza na 4 godziny”, „brak zasięgu to nagminny problem”, czy „dotyk nie działa”, ale nie przejmował się tym, ponieważ w nocy telefon informował o kolejnej poprawce i problemy znikały. Błędy były usuwane regularnie i do ostatniej chwili nie było już ich aż tak wiele.

  Gdzie zatem popełniono błąd? W tym, że do programu przystąpiło mnóstwo osób, które testowały system w programie Insider i używały telefonu jako „narzędzia codziennej pracy”. Kto tak robi?!? Z tego właśnie tytułu powstało tyle negatywnych opinii, bo ktoś stracił kontakty, bo poczta się usunęła, bo musiałem(am) przywrócić system i zdjęcia mi przepadły. Takie podejście (przez ludzką ciekawość systemu Windows 10 Mobile) spowodowało, że feedback częściej był na „1” niż na zasłużone „10”, bo problemy były regularnie naprawiane – ale wiele osób tej poprawy nie doczekało, wracając do oficjalnego Windows Phone 8.x

  Prawda zawsze jest po środku i to nie ulega jakiejkolwiek decyzji. Winny jest zarówno Microsoft, jak i użytkownicy – tylko skala problemów została inaczej wyrównana.

  Microsoft popełnił dwa błędy, za to spore. Po pierwsze zbyt opieszale publikował niektóre ważniejsze poprawki (czasem raz na kilka dni). Po drugie zbyt szybko z kolei ocenił ten „feedback” – nie sprawdził kto i dlaczego wystawił ocenę tylko, że pojawił się problem.

  Użytkownicy z kolei popełnili błędy niewielkie, ale było ich znacznie więcej (liczone w setkach tysięcy) – oceniali oni system jako „nie polecam” bez jakiegokolwiek myślenia.


  Zapewne macie wiele pytań i wątpliwości w tej kwestii. A może jednak macie do przemyślenia sprawę, dlaczego tak a nie inaczej się stało. Czekamy na Wasze zdanie i Wasze wypowiedzi!
  Ostatnio edytowane przez krupers ; 20-03-2016 o 14:51
  .:: Pozdrawiam - Krupers ::.

  .:: UWAGA!! Wszelkie moje wypowiedzi są integralną częścią portalu i nie mogą być w żaden sposób
  kopiowane poza ramy WindowsMania.pl. Jeśli jakikolwiek materiał jest chroniony, wypowiedź z tym
  powiązana również. Na wszystkie pytania odpowiedzi udzieli Administracja - ja jestem posłańcem ::. 2. 15 następujących użytkowników podziękowało krupers za ten post:

  ali_cja (20-03-2016),analiza (21-03-2016),Darpi (20-03-2016),djtonka (20-03-2016),hrabina (21-03-2016),KruK (21-03-2016),luk2664 (21-03-2016),pkonrad (20-03-2016),Potok666 (20-03-2016),r.blaszczak (20-03-2016),Sigma (20-03-2016),sowski (21-03-2016),Wall-E (21-03-2016),zax880 (20-03-2016)

 3. Pani SponsorPanna Google jest aktywna
  Avatar Panny Google


  Dołączył
  24-08-2012
  Skąd
  Internet
  Telefon
  Lumia 900
  Operator
  Play
  Postów
  2134
  Podziękowano
  871(239)
 • #2

  OFF-LINE
  Awatar djtonka

  Dołączył
  19.08.2012
  Posty
  109,604
  Telefon
  jakiś amerykański
  FW
  fresz
  Operator
  rydzyk
  Dziękuję
  7,972
  Podziękowano
  226,803(11,213)
  przeczytam jak wrócę

 • #3

  OFF-LINE

  Dołączył
  07.06.2014
  Posty
  577
  Telefon
  Lumia 950DS
  FW
  Zawsze najnowszy
  Operator
  Nju/TM
  Dziękuję
  44
  Podziękowano
  45(33)
  Ja myślę, że to co napisał Gabe, to nie do końca prawda. Wg mnie należało dać aktualizację dla wszystkich tel, a przynajmniej dla 920, 925,1020 nawet kosztem pozbawienia kilku nowych funkcji.

  Wysłane za pomocą mTalk

 • #4

  OFF-LINE
  Moderator Globalny Awatar krupers

  Dołączył
  15.02.2013
  Lokalizacja
  Varsovia
  Posty
  739
  Telefon
  Lumia 950 (Win 10 Mobile)
  FW
  1078.17.15452.59016
  Operator
  Orange
  Dziękuję
  269
  Podziękowano
  927(155)
  Gabe uległ naciskom ze strony Developerów, którzy mieli dość negatywnych komentarzy,
  chociaż tak naprawdę - Lumie 920,925 czy 1020 nie miały wiele problemów i na serio
  poprawki były na bieżąco, dzięki czemu problemami były kwestie znane dzisiaj i w L950.

  Nie wiem dlaczego stracone ma być urządzenie, które ma problem systemowy, a nie sprzętowy.
  Przecież wiele błędów zostało wykluczonych dopiero w wersji 586.164 (obecnej na L950).
  .:: Pozdrawiam - Krupers ::.

  .:: UWAGA!! Wszelkie moje wypowiedzi są integralną częścią portalu i nie mogą być w żaden sposób
  kopiowane poza ramy WindowsMania.pl. Jeśli jakikolwiek materiał jest chroniony, wypowiedź z tym
  powiązana również. Na wszystkie pytania odpowiedzi udzieli Administracja - ja jestem posłańcem ::. • #5

  OFF-LINE
  Moderator Globalny

  Dołączył
  17.04.2014
  Posty
  2,387
  Telefon
  L950XL/L735/L730
  FW
  RS3,AU,Denim
  Operator
  optymalny
  Dziękuję
  326
  Podziękowano
  299(263)
  Pytanie, czy to rzeczywisty powód, czy celowość wygaszenia części produktów i "nakłaniania" w ten sposób do zakupu nowych urządzeń. Choć, bez względu na powód, bo czasu było sporo, mogli to po prostu inaczej rozegrać. Coś w tak zwanym " międzyczasie", zasygnalizować, mimo iż powiedzmy wciąż wierzyli że się uda. Przecież to nie wyszło nagle. To oczywiście nie spowodowałoby, że lamentu by nie było, ale pewnie nie aż tak. Wielu i tak, bez względu na sposób, klnąc, porzuci platformę, ale wielu zapewne chodzi o sam fakt, a którzy wcale nie czują się porzuceni, będąc świadomymi pewnych zależności. A to są już dwie inne rzeczy.
  Z kolei MS założył, dając w banalny sposób dostęp do testów, że w zdecydowanej większości będą to rzetelne i obiektywne, oparte na założeniach programu oceny. To takie nie będą i nie były.
  Tylko znów musimy założyć, co jest rzeczywistym powodem takiej a nie innej decyzji
  Ostatnio edytowane przez Darpi ; 20-03-2016 o 17:53

 • #6

  OFF-LINE

  Dołączył
  29.09.2015
  Posty
  2
  Telefon
  Lumia 820
  Operator
  T-Mobile
  Dziękuję
  33
  Podziękowano
  0(0)
  Wolę stabilną ósemkę, od kulejącej dziesiątki (zresztą to samo jest na desktopach) nie może być tak, że wydana poprawka, powoduje wystąpienie nowych błędów, w końcu okazuje się, że lepszy stary bug niż nowy.
  Dziwna jest ta dziesiątka, niby lepsza, nowsza, ale niedopracowana, i ja tu widzę tą "dobrą zmianę" w microsofcie" stara drużyna ogarnęła by te problemy, a nowa podchodzi do tematu extrawagancko. Bo tylko tak można nazwać to co wyprawia obecnie microsoft

 • #7

  OFF-LINE

  Dołączył
  19.10.2015
  Posty
  10
  Telefon
  Lumia 825
  Dziękuję
  1
  Podziękowano
  1
  Build nadchodzi. Jakby nie zdążyli dać systemu - to by to brzydko wyglądało.
  Więc obcinali, co się tylko dało...

 • #8
  dzaggiel
  Gość
  Tutaj nie chodzi głównie o ilość ramu kolejnym powodem są 1-2 rdzeniowe procesory wsparcie dostały tylko te telefony które mają 4 rdzeniowy procek i minimum 1 GB ramu wyjątkiem jest tutaj lumia 435 która jest nowa i musi dostać aktualizację. A co do codziennej pracy z urządzeniem według mnie jest to najlepszy sposób by wyłapać mnóstwo błędów i zgłosić je do apki. Nie mówię o krytykowaniu buildu bo nigdy tego nie robiłem zawsze stawiałem ocene 3 lub 4. Chodzi mi o to że w prawdziwym boju jakim jest podróż do pracy/uczelni chęć sprawdzenia czegoś szybko itp wtedy też najszybciej o wysyp błędów i zgłoszenia tego. Wiadomo są ludzie którzy nie wiedzą co to jest Insider bo ciągle mylą go z PfD no i takim się nie przetłumaczy.

 • #9

  OFF-LINE
  Awatar Wall-E

  Dołączył
  19.11.2013
  Lokalizacja
  Warszawa
  Posty
  1,339
  Telefon
  Microsoft Lumia 950XL DS
  FW
  1703/10.0.15063.297
  Operator
  PLUS
  Dziękuję
  968
  Podziękowano
  457(232)
  Całkowicie zgadzam się z treścią artykułu oraz wnioskami autora.
  To było już za czasów PFD, gdzie tłuszcza instalowała wersje testowe li-tylko po to by mieć. Bez żadnego pomyślunku i co gorsza bez znajomości zasad tego "mechanizmu" (które autor bardzo ładnie tutaj opisał).
  Nawet to forum uginało się pod tonami postów z żalami jak to "bateria leci", jak to "transfer danych idzie"... I nie pomagały żadne tłumaczenia, że tak ma być bo to diagnostyka zżera... Co więcej, to tylko dolewało oliwy do ognia bo "że jak to tak... że niby mnie szpiegują... skandal".
  Ile razy na żale o bugach systemu ktoś ogarnięty odpowiadał "A feedback wysłałeś?" otrzymując w zamian reakcję w postaci wytrzeszczonych ze zdziwienia oczu.
  Kiedyś próbowałem wytłumaczyć tę kwestię dwóm czy trzem półgłówkom na FB - oni nawet nie rozkminiali znaczenia "Preview For Developers". Dla nich to był zwykły - tyle, że zabugowany - rilejs a oni i tak są deweloperami bo sobie konta pozakładali w MS... i nikt im nie wmówi, że białe jest białe... itd. Ot, takie podejście.

  Ja już nie wnikam w motywy którymi kierował się MS przy redukowaniu listy urządzeń. Jednak to właśnie "nieuczciwi" Insiderzy dali Microsoftowi do ręki bardzo zgrabne i wygodne usprawiedliwienie, które nie wymaga żadnego uzupełniania. Gabe niejednokrotnie prosił Insiderów o aktywność... Tak, czy nie?
  Tak więc... o czym my tutaj rozmawiamy...

 • #10

  OFF-LINE

  Dołączył
  09.02.2013
  Lokalizacja
  Warszawa
  Posty
  271
  Telefon
  L950
  FW
  W10 AU
  Operator
  Orange
  Dziękuję
  84
  Podziękowano
  60(41)
  MS napisał do d... system i wypuścił go do testów, a zawinili testerzy, bo powiedzieli mu, że system działa do d... Świetna logika. Czyli testerzy powinni byli kłamać i mówić, że wszystko działa super. Wtedy byłoby OK. Bo ci testerzy byli takimi idiotami, że choć wszystko działało super, to oni pisali, że działa źle. Tak na złość pisali. Albo dla żartu.
  Zawinił kowal, a cygana powiesili. Takimi słowami można skwitować tę sytuację i te próby tłumaczenia nieudolności MS.

 • Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

  Informacje o wątku

  Użytkownicy przeglądający ten wątek

  Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

  Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 2
   Ostatni post / autor: 14-03-2016, 18:03
  2. Edytowanie listy odtwarzania
   Przez Tropheus92 w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 3
   Ostatni post / autor: 19-10-2015, 19:39
  3. Dwie listy kontatków
   Przez markofuu w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 4
   Ostatni post / autor: 06-09-2015, 21:24
  4. Kilka pytań w kwestii zakupu (Lumia 520 czy 630?)
   Przez funboosterPL w dziale Wybór urządzenia
   Odpowiedzi: 14
   Ostatni post / autor: 27-11-2014, 23:24
  5. Odpowiedzi: 17
   Ostatni post / autor: 09-04-2013, 14:07

  Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  Kontakt
  administracja[at]windowsmania.pl

  Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
  Dołącz do nas