Surface Dial pokazano światu stosunkowo niedawno, bo na zeszłorocznej konferencji Microsoft w Nowym Jorku. Nietypowe i w zasadzie jedyne w swoim rodzaju urządzenie peryferyjne od początku wzbudzało ciekawość i rodziło szereg pytań, na które w dużym stopniu udało nam się znaleźć odpowiedzi. Mimo że udokumentowano już współpracę krążka z Surface Studio, Surface Pro 4, Surface Book i innymi urządzeniami z Windows 10, Surface Dial wciąż nie zapewnił sobie ugruntowanej pozycji w świadomości konsumentów. Microsoft stara się to zmienić.

Na temat nowatorskiego urządzenia napisano i powiedziano już sporo, niemniej jednak wciąż pozostaje informacyjny niedosyt. Być może nowe wideo przemówi do wyobraźni odbiorców i pozwoli im lepiej zrozumieć naturę Surface Dial. Dowiadujemy się z niego m.in., że "Surface Dial został zaprojektowany, by zoptymalizować sposób, w jaki pracujemy i tworzymy. Za pomocą prostych naciśnięć i obrotów możecie wywołać wasze najczęściej używane skróty. Pozwala to skupić się na tym, co robicie, zamiast tracić czas na szukanie skrótów klawiszowych lub nawigowanie po menu. Zaprojektowano go, byście nie musieli wypadać z biegu". Microsoft kolejny raz podkreśla, że Dial jest kompatybilny z dowolnym PC, laptopem i tabletem z Windows 10 oraz wsparciem dla Bluetooth LE.Instalacja i połączenie Surface Dial z komputerem jest dość proste. Wystarczy udać się do Ustawień > Urządzenia > Bluetooth, a następnie wyciągnąć dolną pokrywę krążka (co jest łatwiejsze, niż brzmi) i przytrzymać przycisk parowania. Urządzenie jest od razu gotowe do pracy i zawiera preinstalowane kontrolki, zgodne z większością aplikacji. Na wideo widzimy też przykładowe zastosowanie - kontrolowanie odtwarzacza audio (także na ekranie blokady), precyzyjna praca z aplikacjami dla projektantów, gdzie pomocne okazują się delikatne wibracje krążka, nawigacja w dokumentach - płynne przewijanie, powiększanie zawartości czy wreszcie przydatna funkcja Cofnij/Powtórz, która działa dużo wygodniej niż tradycyjne Ctrl+Z/Ctrl+Y. Mowa jest też o możliwości dodania trzech własnych skrótów do Surface Dial, takich jak np. Wklej. Jest to nawet łatwiejsze, niż sama instalacja urządzenia, co z resztą zobaczycie na nagraniu. Tyle tytułem opcji użytkowych. Z funkcjonalności Surface Dial mogą też korzystać deweloperzy, przypisując do niego indywidualne skróty, wiążąc go z suwakami czy innymi funkcjami interfejsu.

Możliwe, że widząc krążek po raz pierwszy zadamy sobie pytanie - jak się za to zabrać? Mollie Ruiz-Hopper z Microsoft przekonuje, że to nic trudnego. Surface Dial obsługuje trzy typy interakcji: naciśnięcie i przytrzymanie, kliknięcie i obracanie. Ich działanie zostało świetnie zobrazowane na przykładzie aplikacji Mapy. Po raz pierwszy słyszymy też o konserwacji urządzenia, co tyczy się zwłaszcza jego podstawy, na której może zbierać się kurz i zanieczyszczenia, podobnie jak na myszce. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy Surface Dial stawiamy na ekranie dotykowym.

Zajrzyj do źródła: Surface Dial ukazuje swoje możliwości w nowym wideo - CentrumXP.pl