Liczba aplikacji dedykowanych HoloLens stale rośnie. W ostatnim czasie jedną z ciekawszych propozycji zaprezentowało Verto Studio LLC, twórcy Verto Studio VR dla HoloLens i urządzeń z Windows Holographic. Aplikacja jest w pełni wyposażonym studiem do modelowania grafiki 3D i zarazem narzędziem działającym w rzeczywistości rozszerzonej.

Verto Studio VR wspiera importowanie formatów FBX, DAE, OBJ, STL i innych, umożliwiając pobieranie tysięcy dostępnych modeli lub tworzenie własnych. Innymi słowy, praktycznie każdy plik 3D, który można otworzyć na komputerze PC czy tablecie, jest teraz plikiem holograficznym. Obiekty można bezpośrednio konfigurować we wszystkich aspektach aż do pojedynczych wielokątów. Verto Studio może dokonywać optymalizacji, a więc np. zmniejszyć liczbę wielokątów bezpośrednio na urządzeniu holograficznym, w skutek czego samodzielne zestawy HMD będą mogły poradzić sobie z bardziej złożonymi obiektami. Prócz typowych kontrolek 3D aplikacja oferuje wbudowaną integrację z chmurą, co pozwala importować i eksportować zawartość. Inżynierom i grafikom pracującym w skali rzeczywistej Verto Studio VR zapewnia prawdziwe mierniki, wyświetlające odległości w metrach.Podobnie jak w mobilnym i desktopowym odpowiedniku aplikacja wspiera teksturowanie (w tym diffuse map i bump map), a bitmapy można pozyskiwać dzięki integracji z chmurą. Jedną z ciekawszych możliwości w studio jest wejście w futurystyczny tryb "Presentation Mode", w którym znika interfejs użytkownika i można dokonywać interakcji z hologramami bez jakichkolwiek zakłóceń.
Verto Studio VR do działania wymaga urządzenia kompatybilnego z Windows Holographic i z zainstalowanym Windows 10 Anniversary Update (lub nowszą aktualizacją). Aplikacja jest dostępna do pobrania ze Sklepu Windows, gdzie jego polska cena wynosi 434,50 zł.

Zajrzyj do źródła:
Modelowanie 3D w nowej aplikacji dla HoloLens - CentrumXP.pl