Testowaliśmy je już w ostatnich kilku wydaniach Insider Preview, teraz czas na ich oficjalną prezentację dla konsumentów. Mowa oczywiście o nowych funkcjach w Microsoft Edge, które do szerszego grona odbiorców trafią w ramach kwietniowej aktualizacji Windows 10 Creators Udpate. Microsoft opublikował wideo, krótko podsumowujące najważniejsze nowości. Ci, którzy śledzą wydania testowe, mogą potraktować to jako małe przypomnienie. Użytkownicy wersji stabilnych mogą z kolei już dziś zobaczyć, na co powinni się przygotować.

Przeglądarka zawiera teraz zestaw nowych narzędzi do zarządzania kartami. Będzie to prawdopodobnie pierwsza rzecz, jaka rzuci się Wam w oczy, gdy uruchomicie Edge po dokonaniu aktualizacji. Po prawej stronie paska kart widoczna jest ikona strzałki. Po jej kliknięciu ukazuje się nam rozszerzony pasek z podglądem wszystkich otwartych kart. Kolejna ikona - znajdująca się po lewej stronie - pozwala za jednym zamachem ukryć wszystkie karty, by zostawić je na później i rozpocząć nową sesję wewnątrz tego samego okna przeglądarki. Schowane karty są podzielone na grupy, tworzone za każdym razem, gdy chowamy zestaw kart. Każdą z nich można przywrócić w dowolnej chwili, by powrócić do wcześniej przerwanej sesji. Na wideo zobaczymy też wbudowany odnośnik do Sklepu Windows, który po kliknięciu przenosi nas do specjalnie przygotowanej sekcji rozszerzeń do pobrania.Następna nowość powiązana jest z systemowym interfejsem, a dokładniej - z paskiem zadań. Gdy prawym przyciskiem myszy klikniemy przypiętą ikonę Microsoft Edge, z podręcznego menu możemy wybrać Nowe okno lub Nowe okno w trybie InPrivate. Całkiem przydatne rozwiązanie, gdy lubimy pracę z więcej niż jednym oknem przeglądarki. W dalszej kolejności wideo prezentuje wsparcie dla zakupów w sieci przy wykorzystaniu narzędzia Portfel (Microsoft Wallet). Pozwala to na błyskawiczne płatności za rzeczy kupowane w Internecie. Widzimy też funkcję czytnika e-booków, która pozwala otwierać w Edge książki i dokumenty w popularnym formacie EPUB, oraz wsparcie dla wideo/obrazu przeznaczonego dla urządzeń VR.

Praktycznie wszystkie z pokazanych tu nowości opisywaliśmy już w odniesieniu do kilku ostatnich kompilacji Windows 10 Insider Preview. Zapraszamy do artykułów poświęconych tym wydaniom, gdzie wszystkie nowości funkcjonalne staramy się poznać i przetestować samodzielnie.

Zajrzyj do źródła: Microsoft Edge - przegląd najważniejszych nowości w Creators Update - CentrumXP.pl