Co to jest grafika wektorowa – zastosowanie grafiki wektorowej

Grafika wektorowa znacznie różni się od standardowej zarówno pod względem sposobu, w jaki jest tworzona, jak i efektów wizualnych, które można osiągnąć za jej sprawą. Pozwala na tworzenie obrazów i grafik przy użyciu wzorów matematycznych. Jest więc nie tylko sztuką, ale także wchodzi do kanonu dziedzin, związanych z nauką ścisłą.

Grafika wektorowa – co to?

To rodzaj grafiki, polegający na zapisaniu obrazu w formie figur geometrycznych, powstałych w wyniku użycia odpowiednich wzorów matematycznych. Dzięki takiemu modelowi powstawania obrazów wektorowych możliwa jest zmiana rozmiaru pliku oraz jego skalowanie bez obaw o utratę jakości plików.

Zdjęcia wektorowe na ogół opierają się na tym, że znajduje się na nich niewiele szczegółów – chodzi bowiem o stworzenie grafiki, a nie wierne oddanie realizmu danej fotografii.

Gdzie możemy spotkać się z ilustracjami wektorowymi?

Choć na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, to grafika wektorowa znajduje się w miejscach, z którym korzystamy podczas pracy, nauki czy gry komputerowej. Wersja wektorowa grafik komputerowych znajduje się między innymi w opisach czcionek na komputerach, w grach komputerowych czy wideo. Zastosowanie grafiki wektorowej ma miejsce tam, gdzie opisuje się grafiki trójwymiarowe – np. w geometrii.

Zobacz również: Darmowe zdjęcia – skąd je wziąć?

Zastosowanie grafiki wektorowej w pracy

Grafiki wektorowe są także obecne w przedmiotach, których używamy bądź, z którymi się spotykamy w miejscach publicznych czy w szkole. Są stosowane do tworzenia map i planów – są więc stale związane z pracą geodetów, architektów czy osób, zajmujących się turystyką. Loga najpopularniejszych firm (np. PUMA) również zostały stworzone za pomocą ilustracji wektorowych. Podobnie herby miast, znaki drogowe czy część artystyczna niektórych komiksów.

Grafika wektorowa – zalety

Grafika wektorowa i jej zastosowanie mają wiele zalet. Należy do nich przede wszystkim to, że obrazy wektorowe łatwo się skalują. Dodatkowo możemy z łatwością zmieniać ich parametry oraz transferować je w razie potrzeby do grafiki rastowej. Zaletą grafiki wektorowej jest także to, że za jej pomocą możemy opisywać przestrzeń w sposób trójwymiarowy – ułatwia więc pracę tym, którzy pracują w terenie etc. Do zalet grafik w wersji wektorowej zalicza się także prostotę ich opisu oraz możliwość używania ploterów w sposób zgodny z metodą, wykorzystywaną w ich pracy.

Wady grafiki wektorowej

Jeśli chodzi o wady grafiki wektorowej, to jest ich niewiele. Należy do nich jednak:

  • duża złożoność pamięciowa dla obrazów, których celem jest stworzenie fotorealistycznej grafiki,
  • niekiedy zdarza się także, że nie opłaca się konwertować pliku do grafiki rastowej ze względu na nieopłacalność obliczeniową konwersji.

Wady i zalety grafiki wektorowej pozwalają jednak na wysunięcie wniosku, że ostatecznie grafika wektorowa jest użyteczna i warto zapoznać się z programami do tworzenia grafik wektorowych bądź z grafikami wektorowymi online. 

Jak stworzyć grafikę wektorową?

Jeśli chodzi o tworzenie grafiki wektorowej, to możemy do tego celu używać popularnych programów, dostępnych w sieci. Jednym z nich jest choćby Word, z którego wiele osób korzysta w codziennej pracy. Dodatkowo grafiki możemy tworzyć w GIMPie, CorelDRAW – to program oferujący wiele możliwości w tworzeniu ilustracji wektorowych. Programem do tworzenia grafik wektorowych jest także ZestaPRO czy Affinity Designer – generalnie tworzenie grafiki wektorowej jest możliwe w większości programów graficznym.

Zobacz również: Darmowe programy do tworzenia grafiki

Grafika wektorowa – jak zacząć, jak zrobić

Program do grafiki wektorowej, to główne narzędzie, którego potrzebujemy do stworzenia naszego zdjęcia wektorowego. Następnie powinniśmy znaleźć jakiś pomysł na naszą grafikę. Na początek możemy zacząć od tworzenia odwzorowań obrazów, które już mamy – np. znanego logo. Przyglądając się logo danej firmy w wersji wektorowej zauważymy, z czego się składa, jaki jest format grafiki komputerowej i krok po kroku będziemy odtwarzać sposób jego wykonania. Następnie możemy zrealizować swój projekt, znając już metody działania grafiki wektorowej z definicji opierającej się na figurach geometrycznych.

Narzędzia, których potrzebujemy do tworzenia i rozszerzania grafiki wektorowej.

Cechy grafiki wektorowej umożliwiają tworzenie grafik za pomocą programów, dedykowanych do tworzenia grafik. W programie Inkscape wektoryzacja jest bardzo intuicyjna i umożliwia tworzenie wielowarstwowych grafik wektorowych oraz grafik wektorowych svg, czyli grafik dwuwarstwowych, których głównym zastosowaniem są strony internetowe. Jest to format powszechnie uznawany za niezależny od platformy systemowej.

Wektoryzacja online – czy to możliwe?

Wektoryzacja online jest możliwa. Jest to także wygodny sposób na przetransferowanie plików rastowych niskiej jakości do wersji obrazu wektorowego o wysokiej jakości oraz czytelności. Najczęściej tyczy się to logo, rysunku czy szkicu. Dzięki temu w szybki sposób na podstawie obrazu niskiej jakości możemy zyskać ilustrację wektorową wysokiej jakości w interesującej nas skali oraz ze zmianami, których oczekujemy.

Udostępnij