Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: [Ważne] Plus może zablokować telefon (IMEI) jeżeli abonent nie spłaca za niego rat

 1. #1

  OFF-LINE
  Awatar ali_cja

  Dołączył
  29.08.2014
  Lokalizacja
  Koszalin/Gdańsk
  Posty
  5,392
  Telefon
  L 930, 950XL DS,1320
  Operator
  Plus,Play
  Dziękuję
  694
  Podziękowano
  1,614(1,003)
  Wpisów na blogu
  36

  [Ważne] Plus może zablokować telefon (IMEI) jeżeli abonent nie spłaca za niego rat

  Reklama:

  1 lutego 2017 roku Polkomtel sp. z o.o. , operator sieci Plus, wprowadził nowe Regulaminy w umowach abonamentowych ze sprzętem.
  Istotną zmianą, z punktu widzenia abonenta i ewentualnych nabywców telefonów od abonentów, jest wprowadzenie nowych warunków sprzedaży ratalnej, w tym sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności.
  W dotychczasowych regulaminach prawo własności rzeczy sprzedawanej przechodziło na abonenta z chwilą wydania przedmiotu sprzedaży. I to bez względu na to, czy była to sprzedaż za gotówkę, z ceną urządzenia wliczoną w abonament, czy sprzedaż na raty. Wówczas urządzenie zakupione w ramach abonamentu stawało się własnością abonenta, pomimo tego, że ciążyły na nim raty za to urządzenie. Właściciel takiego urządzenia mógł nim dysponować w dowolny sposób ( rozporządzać rzeczą): użytkować, podarować, uszkodzić czy np. sprzedać.


  Zastrzeżenie prawa własności rzeczy sprzedanej w umowie sprzedaży ( wyrażone wprost w umowie, bądź w dołączonym do umowy załączniku-Regulaminie) ma ten skutek, że nabywca/abonent nie ma prawa rozporządzać przedmiotem sprzedaży do uiszczenia ceny za ten przedmiot w całości.

  W szczególności, nie może go sprzedać do czasu aż ureguluje całe zobowiązanie wobec właściciela.

  W przypadku próby zbycia takiego przedmiotu innej osobie, czynność taka będzie dotknięta wadą prawną ( rzecz stanowi własność innej osoby).

  Operator, wprowadzając nowe warianty sprzedaży ratalnej zastrzegł sobie nie tylko prawo własności, ale również uregulował skutki zwłoki ( opóźnienia) w spłacie rat, w tym żądanie zwrotu swojego urządzenia oraz możliwość żądania odpowiedniego wynagrodzenia za zużycie lub uszkodzenie rzeczy. Ponieważ z chwilą wydania towaru odpowiedzialność z tytułu uszkodzenia lub utraty urządzenia telekomunikacyjnego przechodzi na abonenta.
  Ponadto, Polkomtel zastrzega sobie możliwość cesji wierzytelności wynikającej z tytułu rat stronie trzeciej wraz z danymi osobowymi dłużników.

  Dochodzą nas również informacje, że operator blokuje IMEI w przypadku zaległości w spłacie rat. Wtórny nabywca ( zakup z drugiej ręki) telefonu z Plusa opisał ten fakt w temacie Zablokowany IMEI przez operatora - rekojmia ? I nie ma to nawet związku z wprowadzeniem nowych Regulaminów, ponieważ urządzenie zostało zablokowane 9 stycznia 2017 roku, a umowa była zawierana pod rządami dawnego Regulaminu.

  A zatem, nie tylko przyszli nabywcy telefonów z Plusa ale i aktualni, jeżeli telefon był zakupiony na raty w ramach abonamentu, muszą mieć świadomość, że w przypadku zwłoki w spłacie należnych rat poprzedniego właściciela Plus może im zablokować IMEI.


  To nie koniec przykrych dolegliwości jakie mogą spotkać posiadacza telefonu z Plusa w przypadku zwłoki w spłacie rat lub rozporządzania cudzą rzeczą.
  Jeżeli posiadacz cudzej rzeczy rozporządza nią jak właściciel ( włączenie rzeczy do swojego majątku, rozporządzanie nim jak własnym prawem oraz powiększenie swojego majątek kosztem pokrzywdzonego), dopuszcza się przywłaszczenia. Przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem określonym w art. 284 Kodeksu karnego, czyli sprawca takiego czynu ponosi odpowiedzialność karną za swoje zachowanie. Zgodnie z treścią tego przepisu, każdy kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

  Należy także mieć na uwadze, że takie zachowanie może również podlegać odpowiedzialności cywilnej. Zgodnie z treścią art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego, właściciel może żądać od osoby która faktycznie włada jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana. Jednocześnie rzeczywisty właściciel przywłaszczonej rzeczy może dochodzić również odszkodowania ( naprawienie szkody – art. 363 Kc).

  Natomiast nabywca rzeczy przywłaszczonej naraża się nie tylko na utratę finansową za zakup takiego urządzenia w przypadku zablokowanie IMEI przez właściciela tej rzeczy czy zwrot tej rzeczy właścicielowi, ale również może mieć postawiony zarzut paserstwa nieumyślnego. Paserstwo nieumyślne ( art. 292 § 1 Kk) zachodzi wówczas, gdy dochodzi do nabycia określonej rzeczy, o której na podstawie różnych okoliczności kupujący może i powinien przypuszczać, że nabywana rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego. O legalności pochodzenia określonej rzeczy może w szczególności świadczyć nie tylko „okazyjna „ cena, ale również np. brak oryginalnego opakowania czy akcesoriów sprzedawanych w zestawie z rzeczą główną. Należy również ustalić, czy sprzedający ma prawo rozporządzać rzeczą jak właściciel poprzez żądanie wskazania źródła pochodzenia tej rzeczy ( np. umowa sprzedaży, darowizna, dowód sprzedaży).

  Nabywcy telefonów od abonentów Plusa powinni w szczególności sprawdzić datę zawarcia umowy abonamentowej przez sprzedającego ( czy została ona zawarta po 30 stycznia 2017 roku) i na podstawie jakiego Regulaminu. W drugiej kolejności zażądać od sprzedającego dowodu na to, że jest właścicielem sprzedawanego telefonu, np. czy nie ciąży na nim obowiązek spłaty rat za oferowany do sprzedaży telefon.

  Proszę pamiętać,
  że zmiany w Regulaminach polegające na wprowadzeniu zastrzeżenia prawa własności, dotykają nie tylko abonentów ale i nabywców z tzw. drugiej ręki.

  Dlaczego umieściłam ten temat w " Procedury reklamacyjne->Gwarancja"?
  Dlatego, że w przypadku nagłej awarii telefonu polegającej na braku połączenia z siecią powinniście się najpierw upewnić co do źródła pochodzenia telefonu i ewentualnie, jeżeli to Wy zawarliście umowę z Plusem, sprawdzić czy nie macie zaległości w spłacie rat, bo być może to operator zablokował IMEI i reklamacja w autoryzowanym serwisie nie zostanie pozytywnie załatwiona.
  W spoilerze: Wykaz Regulaminów ( wydaje mnie się, że wyszukałam wszystkie) obowiązujących od 1 lutego 2017 roku zawierających klauzulę „ zastrzeżenia prawa własności”.


  Ostatnio edytowane przez ali_cja ; 22-02-2017 o 22:32 Powód: Format

 2. 11 następujących użytkowników podziękowało ali_cja za ten post:

  AMi (24-02-2017),bluebob (26-02-2017),djtonka (22-02-2017),gx.abdullah (23-02-2017),kogut (22-02-2017),Kontrast (23-02-2017),krdn (22-02-2017),shikaka (27-02-2017),Sigma (03-03-2017),sowski (23-02-2017),wgr33 (23-02-2017)

 3. Pani SponsorPanna Google jest aktywna
  Avatar Panny Google


  Dołączył
  24-08-2012
  Skąd
  Internet
  Telefon
  Lumia 900
  Operator
  Play
  Postów
  2134
  Podziękowano
  871(239)
 • #2

  OFF-LINE
  Awatar ali_cja

  Dołączył
  29.08.2014
  Lokalizacja
  Koszalin/Gdańsk
  Posty
  5,392
  Telefon
  L 930, 950XL DS,1320
  Operator
  Plus,Play
  Dziękuję
  694
  Podziękowano
  1,614(1,003)
  Wpisów na blogu
  36
  Operator sieci Plus przygotował stronę https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei na której można sprawdzić po numerze IMEI, czy zakupiony sprzęt jest wolny od obciążeń. W szczególności, czy była to sprzedaż ratalna, dokonana po 8 lipca 2016 roku. Dane w systemie aktualizowane są raz w tygodniu.

 • Jeden użytkownik podziękował ali_cja za ten post:

  Sigma (29-04-2017)

  Informacje o wątku

  Użytkownicy przeglądający ten wątek

  Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

  Podobne wątki

  1. Telefon nie widzi skopiowanej na niego muzyki - Dlaczego?
   Przez Windowser w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 6
   Ostatni post / autor: 06-11-2017, 21:27
  2. [Lumia 520] Nie da się zablokować ani odblokować telefonu.
   Przez emer w dziale Wsparcie techniczne
   Odpowiedzi: 5
   Ostatni post / autor: 18-12-2016, 21:17
  3. Jak zablokować aktualizację
   Przez qwertykokos w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 1
   Ostatni post / autor: 17-08-2016, 09:31
  4. Lumie dla niej i dla niego do 1500 zł w sumie
   Przez renmaister w dziale Wybór smartfona
   Odpowiedzi: 17
   Ostatni post / autor: 15-11-2014, 15:40
  5. [WP8] Jak zablokować internet?
   Przez arthur777 w dziale Pytania i odpowiedzi
   Odpowiedzi: 5
   Ostatni post / autor: 06-01-2014, 18:18

  Tagi dla tego wątku

  Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  Kontakt
  administracja[at]windowsmania.pl

  Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
  Dołącz do nas