Pytanie może trochę dziwne ze swojej natury...

Zachciało mi się wygenerować kod QR pewnymi danymi... różnymi, treść sama w sobie jest bez znaczenia. Do tego celu użyłem kilku on-lajnowych generatorów (w tym stworzonych na czysto polskich stronach) jak i jednego programu PC-towego.
Wszystko jest OK do momentu zeskanowania takiego kodu -> brak polskich znaków diakrytycznych.
Generalnie niezbyt by mnie to dziwiło bo język polski (i jego "ogonki") nie jest przesadnie popularny. Ale...
Tutaj maleńka niespodziewajka. W programie PCtowym, którego użyłem do generowania kodów (budował go Polak, po polsku i dla Polaków) są już gdzieniegdzie powpisywane example - po polsku i z całą gamą polskości np. w postaci tekstu: "żółtą gęślą - ŻÓŁTĄ GĘŚLĄ". Kod QR wygenerowany np. z tego przykładu odczytywany jest poprawnie. Jednak jeśli ja próbuję zakodować jakiś tekst ze znakami diakrytycznymi to po odczytaniu otrzymuję "krzaki" zamiast polskich literek. Tak jest w przypadku każdego generatora.
Dodam również, że zdarzyło mi się w ostatnim okresie skanować kilka kodów QR z wizytówek, które zawierały polskie ogonki i z ich prawidłowym wyświetleniem nie było problemu.
Stąd moja niepewność co do źródła problemu - systemowy dekoder QR działa (przynajmniej w teorii) prawidłowo bo poprawnie dekoduje nasze narodowe znaki... Czyżby coś było spaprane w natywnym kodowaniu wprowadzanych znaków w moim Windowsie 8.1?

Kodowane na: Windows 8.1
Dekodowane na: WP 8.1 (PfD), Lumia 1520