Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
 • Sponsor

 • Pobierać czy kopiować? Czy instalacja aplikacji z karty SD wpływa na dostępność pamięci.  Nokia Lumia 820, HTC 8S i Samsung GT-I8750 to modele Windows Phone 8 oferujące obsługę kart pamięci micro SD. HTC to jedyny model z tej trójki, który obsługuje karty do 32GB a Nokia i Samsung za sprawą obsługi formatu plików exFAT umożliwiają nam zakup większych kart do 64GB. Warto przy tym zwrócić uwagę na błędne specyfikacje GT-I8750 dostępne w internecie informujące nas o obsłudze kart do 32GB. Pojemność karty w tym małym przeprowadzonym przeze mnie teście nie ma w sumie żadnego znaczenia a pomysł chodził mi po głowie już dawno. Trzeba pamiętać, że obsługa kart pamięci przez wasz smartfon w cale nie oznacza możliwości instalacji aplikacja na nośnik dodatkowy. Ciągle są one instalowane w pamięci urządzenia a to co macie dostępne na karcie służy wyłącznie przechowywaniu multimediów jak muzyka, filmy czy zdjęcia także te robione aparatem. Pozostaje jeszcze kwestia kopiowania na kartę plików instalacyjnych xap pobranych wcześniej z marketu o czym szerzej pisałem tu http://www.windowsmania.pl/poradniki...hone-8-a-1548/
  Wracając do testu, czytałem pewne wpisu w internecie jakoby wcześniejsze skopiowanie pobranego xap'a na kartę zaoszczędza nam miejsce w telefonie ponieważ nie musimy pobierać aplikacji przez co nie figuruje ona w zakładce Inne. Kilka razu trafiłem na wypowiedzi jeszcze bardziej optymistyczne, skoro xap znajduje się na karcie to dane gry czy aplikacji także zostaną na niej zapisane tym samym robiąc więcej miejsca w telefonie. No cóż sprawdziłem kilka razy i niestety okazało się to nieprawdą albo miałem pecha. Ostatnią pozycją jaką sprawdzałem była gra Extraction, 38MB żywej wagi.
  Pierwszy slajd przedstawia stan pamięci przed instalacją gry z marketu, widzicie że Inne to aż 1.63GB czego wytłumaczyć nikt w stanie nie jest. Wolnego miejsca przez pobraniem miałem 2.04GB  Grę pobrałem i zainstalowałem z marketu. Jak zmieniła się dostępna pamięć widzicie poniżej. Poprzednio wszystkie zainstalowane aplikacje zajmowały 1.63GB a teraz wartość ta wzrosła to 1.7GB. Sam plik instalacyjny to 38MB , zakładka aplikacji urosła o 70MB.
  Inne wzrosło o 50MB a dostępna pamięć zmniejszyła się o 120MB czyli chcąc nie chcąc sumę dwóch poprzednich wartości. Czemu tak wygląda rozkład miejsca nie wiem.  Przyszła pora na usunięcie gry z telefonu w nadziei na powrót wartości z przed instalacji. Myślicie że się udało?
  Spoglądając na poniższe zestawienie tylko zakładka Aplikacje wróciła do stanu poprzedniego. Znów było 1.63GB z tym że nijak się to miało do reszty wolnej przestrzeni. Przybyło mi tylko 80MB zamiast 120MB zabranych na potrzeby instalacji. W tym wypadku także nie pytajcie dlaczego tak się stało. Pomyślałem, że ponowne uruchomienie telefonu pomoże w odzyskaniu pamięci.  Restart urządzenia i ponowne sprawdzenie. 10MB, tyle Microsoft mi oddał. Zrobiłem jeszcze jeden i jeszcze jeden ale bez skutku. Łącznie z tym co uzyskałem wcześniej wciąż brakowało ponad 30MB. Tu skończyły się domysły i konwencjonalne rozwiązania. Z pomocą małą bo małą przyszło hackerstwo, szczegóły na końcu.  Pora na zmianę taktyki, w tedy jeszcze nie wiedziałem czy kopiowanie aplikacji na kartę pamięci nie przyniesie zamierzonego efektu rozgłaszanego na pudelku. Ta sama gra, zakładka Aplikacje urosła znów do 1.7GB a reszta identycznie do wartości z pierwszego zdjęcia w temacie. Inne to 1.68GB a dostępna pamięć skurczyła się do 1.92GB czyli tyle samo mimo wcześniejszego braku ponad 30MB!
  Jaki z tego wniosek? Widocznie pozostałości w systemie a już wiemy że takowe występują są wykorzystywane znów przy kolejnej instalacji tej samej gry czy to z marketu czy z karty jak w tym przypadku.  Usunięcie gry z poziomu listy aplikacji przynosi identyczne wyniki jak poprzednio przy ponownym uruchomieniu. 1.66GB w Inne i wolnej przestrzeni 2.01GB. Microsoft wciąż wisi mi 30MB.

  Podsumowując można stwierdzić że z czasem miejsce się skurczy do minimum pomimo usuwania niepotrzebnych aplikacji czy gier. Widocznie system nie jest w stanie w pełni wykasować pozostałości. W przypadku aplikacji multimedialnych czy nawigacji pobrane filmy, muzyka czy mapy to wciąż zakładka Inne ale po sprawdzeniu na przykładzie programu Ipla, mimo zachowania się pewnych plików to same filmy zostały usunięte patrząc i porównując ich wagę.
  Poddałem się w szukaniu rozwiązań jako zwykły użytkownik i ponownie użyłem aplikacji przeznaczonej dla urządzeń HTC do zapychania pamięci. StorageFullTool to dziwne narzędzie służące do zapełniania dostępnej pamięci w telefonie aż po sufit. Zrobiłem tak wcześniej więc tym razem z nadzieją na pomoc zapchałem dysk po czym usunąłem pliki. Zyskałem dodatkowe 300MB dzięki HTC na Lumii po zabraniu przez Microsoft, brzmi dość kuriozalnie.

  Ten artykuł został oryginalne opublikowany na forum: Czy instalacja aplikacji z karty SD wpływa na dostępność pamięci. rozpoczął djtonka Zobacz oryginalny post
Kontakt
administracja[at]windowsmania.pl

Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
Dołącz do nas