Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
 • Sponsor

 • Masz problem ze swoją Lumią? Wykonaj diagnostykę przed oddaniem do serwisu  Nowe produkty Lumia z systemem Windows Phone 8 zostały pozbawione prostego narzędzia diagnostycznego zwanego w skrócie ODDT, które jest dostępne na urządzeniach Nokia z Windows Phone 7. Ta prosta aplikacja była pomocna w przypadku problemów z telefonem i pozwalał wstępnie wyeliminować przyczyny dziwnego zachowania telefonu. Główną jej zaletą była funkcja wyświetlania szczegółowych parametrów baterii, przynajmniej na początku bo potem została ta funkcja okrojona do minimum z racji zbyt dużej liczby skarg na ogniwa zastosowane w modelu Lumia 800.
  Najnowsze Nokia Care Suite to nie tylko jedyne obecnie narzędzie do zmiany oprogramowania waszej Lumii ale także jest pomocne w diagnostyce podzespołów telefonu do wykonania w domu. Ta metoda choć wydawać by się mogło powinna lepiej obrazować problemy i posiadać możliwość testowania większej liczby funkcji, póki co nie umożliwia nam wzrokowej kontroli ALS czy czujnika zbliżeniowego. Nie oznacza to że te podzespoły nie są testowane. Po wybraniu opcji Self Test każdy parametr w telefonie zostaje przetestowany i w razie problemów zostanie oznaczony czerwonym znakiem. Dotyczy to także samej baterii i wartości BSI ale szczegółowych parametrów ogniwa obecnie brak. Miejmy nadzieję, że takie funkcje pojawią się wraz z nową wersją NCS.
  Jeśli uzyskaliście połączenie testowe zgodnie z instrukcją zamieszczoną na końcu nie pozostaje nic innego jak zacząć zabawę w serwisanta. Dodam jeszcze, że negatywne wyniki diagnostyki nie mają związku z oprogramowaniem telefonu ponieważ nie bierze ono udziału w tym.


  Zanim zaczniecie zapraszam do obejrzenia krotkiej prezentacji wideo:  Pierwsza zakładka Self Test o której wspomniałem wykonuje w kolejności wszystkie testy w czasie których telefon może wibrować, klawisze mogą się podświetlać a lampa aparatu błyskać. Możecie także wybrac poszczególne linie ale zaleca się zrobienie całości. Czerowny znak może oznaczać usterkę. Wszystkie testowane funkcje zostaną opisane w ciągu najbliższych dni.  Touch Disppal Test jako drugi na liście testów, umozliwia sprawdzenie poprawności działania dotyku. Od ramki do ramki czy występują puste lini lub przeskoki prowadzonego znaku. Ekran telefonu w tym teście jest czarny.  Trzecim na liście jest Display Test. Cztery obrazy kontrolne zostaną wyświetlone na telefonie. Możecie sprawdzić czy nie ma spalonych pikseli albo odwzorowanie kolorów.  Kolejną funkcją jaką możecie przetestować to działanie wibracji. Vibra Test umożliwia zmianę natężenia wibracji w skali od 0 do 100. Warto dodać że na silniczek wysterowany jest impulsowo a nie ciągłym napięciem co pokazuje charakterystyka z oscyloskopu.
  Domyślnie wibracja jest ustawiona na 30% a więc pobór prądu około 58mA a napięcie na odczycie z oscyloskopu to około 4Vpp przy 37.5kHz  Sprawdzenie karty SIM to następny test. NCS sprawdza czy wszystkie parametry wszystkich sześciu pinów są prawidłowe. Warto więc sprawdzić naszą przyciętą własnoręcznie kartę micrSIM.  Keyboard Test. Jeśli jakiś klawisz nie reaguje na twoje polecenie to zanim zrobicie Reset do ustawień fabrycznych sprawdźcie czy to wina samego przycisku. Spust kamery jest dwu pozycyjny więc powinno się go naciskać stopniowo co da dwa różne pomiary.  Nokia Lumia 820 obsługuje karty pamięci. Dzięki testowi Memory Card Test sprawdzisz czy jej nie wykrycie przez telefon to wina wadliwej karty czy gniazda lub innego elementu telefonu.  Microphones pozwala sprawdzić jak telefon nagrywa dźwięk i w jakiej jakości. Możecie użyć tych w budowanych albo tego z zestawu słuchawkowego. Odtwarzać możecie na głośniku wewnętrznym, głośniku rozmów lub zewnętrznego głośnika.  Czujnik położenia. Accelerometer Test sprawdza czułość we wszystkich trzech kierunakch. Wartość oznaczona X powinna zbliżać się do 0 gdy telefon leży na płaskiej równej powierzchni.  Audio Output Test. Jeśli nie działa wam jeden z głosników to ten test wyeliminuje potencjalną usterkę hardware. Przy ustawieniu natężenia na Hihg i głośniku wewnętrznym może być naprawdę głośno.  Ostatnim na liście jest Light Test. Tym sposobem możecie sprawdzić czy działa podświetlanie klawiszy i czy lampoa apartu błyska prawidłowo. UWAGA! nie błyskać w oczy!  Aby przejść z trybu Test do normalnego wybieracie na liście Normal. Telefon się uruchomii ponownie.


  Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jakie pliki pobrać i jak wprowadzić Lumię w tryb testowy zapraszam na forum:
  Lumia 820
  Lumia 920
Kontakt
administracja[at]windowsmania.pl

Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
Dołącz do nas