Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
 • Sponsor

 • Darmowy, płatny a może po polsku? Wybór monitora baterii dla Windows Phone 8


  Postanowiłem kilka dni temu zainstalować trzy aplikacje do monitorowania stopnia naładowania baterii w formie kafelków w postaci procentowej. Dwie z nich są darmowe a jedna najbardziej rozreklamowana już jest płatna po początkowej promocji gdzie można było ją pobrać bez opłat. Czy to że jest płatna i była poniekąd prekursorem w tej kategorii oznacza najlepsza? Możecie dowiedzieć się z tego tematu. Na wstępie należy dodać, że system a dokładnie API baterii nie oferuje informacji w formie 100%. Bateria może mieć 99% a następnie będzie Full a przynajmniej jedna z tych aplikacja przyjęła taką formę. Dwie z nich mają domyślny czas odświeżania około 15 minut co oznacza, że po wyjęciu wtyczki ładowarki sieciowej, kabla USB czy zdjęciu telefonu z bezprzewodowej płytki ładującej (Moja Lumia 820) musi minąć interwał aby status wskaźnika zmienił się. Moim zdaniem jest to optymalne rozwiązanie mające na względzie oszczędność samej baterii z racji uruchomionego samego procesu aplikacji.
  Jak na system Windows Phone 8 przystało, nowy ekran blokady oferuje opcje wyświetlania statusu dla wszystkich trzech wskaźników. Wystarczy wejść w opcje telefonu z dodać jeden z wybranych monitorów lub nawet wszystkie trzy jak ja to zrobiłem z celach testowych. Każda z nich umożliwia także bezpośrednie przejście do ustawień ekranu blokady wprost z aplikacji.


  Ikony które są widoczne na ekranie blokady są do siebie bardzo podobne. Pierwsza z lewej to polski produkt a ostatnia to wersja płatna innego producenta. Pora na demonstrację możliwości każdej z nich. Jak już wspomniałem czas odświeżania to około 15 minut dla każdej z nich. Nie oznacza to, że nie możemy tego przyspieszyć. Wystarczy że klikniemy na kafelek i po otwarciu monitora, wskazanie zostanie wyrównane z tym co system pokazuje w zakładce Oszczędzanie Baterii.

  Battery Level for WP8
  Aplikacja płatna ale oczywiście oferuje wersję darmową pozbawioną wykresu statystyk a także posiada zablokowana opcję wyboru zmiany okresy przechowywania ich na 1,3 lub 7 dni. Aby cieszyć się z pełni funkcjonalnego programu należy zapłacić 3.49 zł.
  Ikona baterii jest elegancka z lekkim zaokrągleniem. Jako jedyna z całej trójki potrafi wyświetlić znak ładowania na najmniejszym kafelku w czasie ładowania. Środkowa wielkość to dodatkowa informacja w postaci tekstu: Charging the battery ponieważ aplikacja obsługuje obecnie tylko jeden język, angielski. Gdy powiększymy rozmiar do maksymalnej wielkości to w tedy kafelek będzie zawierał w formie podwójnej czyli większą czcionką na górze i mniejszą na dole tą sama informację, Charging the battery albo pozostały czas pracy który jak można się domyślić odwzorowuje wskazania systemowe.


  Battery Meter
  To pierwsza z tych darmowych, które zainstalowałem. Ikona na ekranie blokady nie różnie się znacznie od tych pozostałych ale tego samego o wyglądzie kafelka powiedzieć nie można. Jest brzydki a nawet bardzo, ikona w formie szklanego cylindra wypełniona kolorem odpowiednim dla danego stopnia naładowania baterii. Zamiast tylko informacji procentowej autor zafundował nam znak zapytania a tuż obok umiejscowił okrągły znaczek z liczbą %. Ten monitor oferuje tylko dwie wielkości rozmiarów kafelka, zabrakło tego największego,. Może to i dobrze bo informacja zawarta na kafelku nie zawiera nic czy obecnie ładujemy czy telefon korzysta z samej baterii. Rozmiar środkowy czyli największy dla tej aplikacji zawiera tylko nazwę programu. Trudno tu odczytać szacowany pozostały czas pracy telefonu a dodatkowo po wejściu w menu programu, widać informację o braku możliwości odczytu takiego czasu z prośbą i poinformowanie autora.

  Status baterii
  Ostatnią aplikacją do monitorowania stopnia naładowania baterii jaką przyszło mi testować była polskiej produkcji. Status baterii oferuje wsparcie w dwóch językach, oczywiście polskim i angielskim i jest całkowicie bezpłatna. Jako jedna z całej trójki posiada dłuższy czas pomiędzy aktualizacją wskaźnika, aż 30 minut. Czy jest to optymalny dla was czas musicie sprawdzić sami, dla mnie zbyt długo. Pamiętając o tym co napisałem wyżej, wejście w menu programu za każdym razem odświeża status procentowy. Status baterii oferuje trzy rozmiary kafelka. Najmniejsza i średnia wielkość nie oferuje nic poza wskazaniem procetowym, więc nie widzimy czy ładowanie wciąż trwa. Rozciągnięcie rozmiarów do maksimum, doda nam informacje w postaci tekstu: Ładowanie z małą ikoną z boku. Plusem tej aplikacji jest wyświetlanie informacji tylko w jednym obszarze powiadomień czyli w górnej części a nie w postaci zdublowanej jak w przypadku Battery Level for WP8. Po wyjęciu kabla ładowarki i odświeżeniu, monitor wyświetli w bardzo eleganckiej formie pozostały czas pracy urządzenia na daną chwilę. Innym ważnym aspektem przemawiającym za tą aplikacją jest dostępność statystyk w wersji darmowej.Ikona baterii na ekranie blokady nie odbiega o projektów innych autorów a jej rozmiar jest uwarunkowany z góry.


  Z racji że nie przewiduję dalszych testów ani tym bardziej dłuższego używania aplikacji takiego typu, osobiście wybrał bym polską wersję Status baterii. Jest darmowa w dodatku po polsku i oferuje statystyki i pomimo braku informacji o ładowaniu na dwóch mniejszych kafelkach to właśnie ją bym wybrał.
  Ten artykuł został oryginalne opublikowany na forum: Który wskaźnik baterii. Może ten polski? rozpoczął djtonka Zobacz oryginalny post
Kontakt
administracja[at]windowsmania.pl

Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
Dołącz do nas