Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
 • Sponsor

 • Trochę o ekranie blokady i samym ekranie. Skalowanie i powiadomienia


  Windows Phone 8 wprowadził nowe funkcje dla personalizacji ekranu blokady. Umozliwił teraz aplikacją firm trzecich kontrolę tapety czy nawet wyświetlanie informacji jak status z naszych kont społecznościowych albo wyniki sportowe ulubionej drużyny. Zanim poznamy szczegóły nowych rodzajów powiadomień i budowy samego ekranu blokady spójrzmy poniżej na zestawienie rozdzielczości, które są od teraz wspierane przez nowy system.


  Nasze obecne telefony posiadają z góry narzuconą przez Microsoft rozdzielczość WVGA (480x800 pixels), która także znalazła zastosowanie w nowym WP8. Do tego doszła WXGA (768x1280 pixels) jako wersja HD najmniejszej rozdzielczości z uwagi na ten same proporcje obrazu 15:9. Pośrednia rozdzielczość 720P (720x1280 pixels) to format 16:9. Jak zatem będą prezentować się aplikacje z Mango na nowych okienkach?
  Aplikacje WVGA będą skalowane o 160% do wymiarów WXGA, to samo tyczy się w przypadku prezentowania tej samej aplikacji z WP7.x będzie ona skalowana o 150% do formatu 720p tworząc po bokach obramowanie o szerokości ~26 pikseli.


  Nowy ekran blokady do ukojenie dla wielu. Dla zmiany tła możesz wybrać jedną z aplikacji która zadba o wyświetlanie tapety czy wielu pobierając je dla przykładu z twojego konta Facebook. Nowy Windows Phone 8 umożliwia także wyświetlanie do pięciu ikon powiadomień oraz tekstu. Wyświetlany status jak liczniki, ikona czy tekst są pobierane z oryginalnego kafelka na ekranie i wyświetlane są tylo w tedy gdy znajdują się także na kafelku. Ikony na ekranie blokady są w wymiarach 30 x 30 i mogą zawierać tylko białe piksele oraz jakiś stopień przeźroczystości.


  Kiedy zdecydujemy się aby pewna aplikacja zmieniała nam sama naszą tapetę będzie to robiła w tle z wykorzystaniem połączenia sieciowego. Praca w tle mimo iż aplikacja nie figuruje jako wstrzymana w zakładach może przyczynić się do szybszego rozładowania baterii więc możemy tak samo jak w obecnym systemie usunąć ją z listy aplikacji pracujących w tle.
  Powiadomienia na nowym ekranie blokady występują jako dwa warianty. Pierwszy to Detailed status, po wybraniu takiego wyświetli wiele informacji na tak małej powierzchni jak nadawca i pierwsza linijka tekstu nowej wiadomości czy w przypadku kalendarza będzie to data, miejsca a nawet lokalizacja.


  Drugim a zarazem mniej szczegółowym sposobem prezentowania wydarzeń na ekranie blokady jest tryb Quick status. Jest to do pięciu małych ikonek których zadaniem jest szybka informacja o nieodebranych połączeniach, wiadomości. Oczywiście nie wszystkie aplikacje które znajdą się na liście będą miały możliwość wyświetlania tego typu powiadomień.
Kontakt
administracja[at]windowsmania.pl

Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
Dołącz do nas