Tweety na temat @windowsmaniapl
r   e   k   l   a   m   a
 • Sponsor

 • Ładowanie indukcyjne według Nokii i nie tylko


  Wraz z premierą urządzeń Windows Phone fiński producent po raz pierwszy zastosował w swoich telefonach funkcję ładowania bezprzewodowego. Był to znaczący krok wprzód i choć obecnie wciąż czekamy na oficjalną datę sprzedaży nowych urządzeń warto bliżej zapoznać się z to futurystyczną kiedyś funkcją a w tym pomoże nam nie kto inny jak Nokia publikując na swoim blogu Conversations trochę więcej o nowym ładowaniu.
  Dedykowane akcesoria też były już wam prezentowane w całej gamie od poduszki ładującej po stację dokującą. Wszystko dla wygody użytkowania bez plątaniny kabli. Na oficjalnym blogu Nokii możecie przeczytać podstawy zagadnienia jakim jest ładowanie indukcyjne.
  Powyższa grafika prezentuje przepływ energii z cewki nadawczej L1 do cewki odbiorczej L2 więc w rzeczywistości to może być bezprzewodowa płytka ładują DT-900 i Nokia Lumia 920 pełniąca rolę cewki L2. Przejdźmy teraz do tego czego bloger nie napisał.
  Z racji że zastosowanie funkcji ładowania bezprzewodowego musi się zawierać w jakiś standardach to w tym przypadku mowa o Qi jako tym, który określa wszystkie parametry nowego ładowania. Obecny obowiązujący standard Qi 1.2 wyróżnia się zwiększonym dystansem pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem do 40mm przy zachowaniu tej samej mocy 5 watów w całym zakresie odległości. Przy zachowaniu podanych parametrów sprawność takiego zestawu nie może być niższa niż 72%. Ważnym aspektem opłacalności stosowania ładowania indukcyjnego jest znikomy pobór energii w trybie jałowym czyli w sytuacji gdy ładowarka jest podłączona do sieci ale brak odbiornika czyli w tym wypadku telefonu. Qi określa maksymalną wartość mocy jaką może pobierać nie używana ładowarka bezprzewodowa, jest to 0.12W. Trzeba powiedzieć że jest to dużo porównując do ładowarki przewodowej AC-15 dołączonej do zestawu w przypadku modelu Lumia 920.
  0.03W to cztery razy mniej w stanie jałowym i czy opłacalne jest pozostawienie nieużywanej ładowarki indukcyjnej podłączonej do sieci? Ten prosty wzór wyjaśni wam wszystko.

  Ładowanie: 1 godzina * 2 W / 72% = 2.8 Wh (2W to wartość efektywna i po odjęciu strat)
  Tryb jałowy ładowarki : 23 godziny * 0.12 W = 2.8 Wh

  Tak macie rację. Jedna godzina ładowania kosztować będzie tyle ile włączona do sieci na 23h nieużywana ładowarka bezprzewodowa. Opłacalne? Zapraszam do dyskusji.  Ten artykuł został oryginalne opublikowany na forum: Jak działa ładowanie indukcyjne według Nokii rozpoczął djtonka Zobacz oryginalny post
Kontakt
administracja[at]windowsmania.pl

Kopiowanie zawartości strony bez zezwolenia zabronione
Dołącz do nas